Alkol ve madde bağımlılığı: Bireysel ve toplumsal sonuçları
Alcohol and substance abuse: Indi̇vi̇dual and soci̇al consequences
  1. Tez No: 410234
  2. Yazar: NESLİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Health Care Management, Sociology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmanın amacı; dünyanın ve ülkemizin en büyük sorunu haline gelen Alkol ve Madde Bağımlılığı ile sonuçlarını, gerek bireysel gerekse toplumsal bağlamda analiz etmektir. Çalışmamızın esas konusu alkol ve madde bağımlılığı bireysel ve toplumsal sonuçları olmakla birlikte, konu incelenirken detaylıca analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü isim olarak“Uyuşturucu Madde Kavramı ve Analizi”olarak açılmış ve bu bölüm iki ana bölüme hazırlık olarak düşünülmüştür. Çalışmanın ikinci bölümü“Alkol Bağımlılığı ve Analizi”olarak isimlendirilmiş ve bu bölüm çalışmanın ana bölümü niteliğindedir. Çalışmanın indeksine bağlı olarak seçilen ve konunun özüne teşkil eden alkol bağımlılığı, ülkemizde ve dünyada derinlemesine incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümü isim olarak“Madde Bağımlılığı ve Analizi”olarak adlandırılmış ve bu bölüm çalışmanın tümünü tamamlayıcı nitelikte düşünülmüştür. Bu bölümde çalışmamızın ne boyutta olduğunu anlamak için, daha önce bu konuda yapılmış olan tez ve akademik çalışmalardan yer yer alıntı yapılarak çalışmaya kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Anahtar Kelimeler :toplum, birey, madde, bağımlılık, alkol, sonuç
Özet (Çeviri)
The World which has become the biggest problem in our countr and Alcohol and Substance Abuse in the context of the results of this study will be analyzed in the context of both individual and social. Main subject of our study, Alcohol and Substance Abuse. Individual and Social Consequences While there are issues to be analyzed in detail when examining studied. The study consists of three main parts. As the name of the first chapter,“ The Concept of Drug and Analysis”section opened and it was considered in preparation for the other two main sections. Of part two,“ Alcohol Abuse and Analysis”opened and this section may be assumed as the main part of operation. Depending on the selected index of the study and constitutes the essence of the subject. Depending on the alcohol addiction will be examined in depth in our country and the World. In the third and last part of the name“Drug Addiction and Analysis”section of the study opened and it was considered in all complementary. In this section of our study is to what extent the earlier dissertations and academic studies that have been made in this regard in places of work that quotes a conceptual framework has been attempted. Keywords : society, ındividuals, article, dependency, alcohol, result