Evli ve bekâr kadınlarda somatizasyon ve ilişkili faktörler
The somatization and associated factors in married and unmarried women
  1. Tez No: 410245
  2. Yazar: MELİS UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, evli ve bekâr bayanlarda somatizasyon belirtilerinin varlığının ve düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşayan rastlantısal yöntemle seçilmiş 50 bekâr ve 50 evli bayan oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak SCL-90-R Ruhsal Belirtiler Tarama Envanteri ve Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda araştırmaya katılanların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Bu araştırmanın sonucunda, eğitim düzeyi ile somatizasyon belirtilerinin ilişkili olduğu belirlenmiş; ilköğretim ve lise mezunlarının somatizasyon düzeylerinin diğer bireylere göre anlamlı şekilde (p=0.04) daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bireylerin belirli bir sağlık sorunlarının var olmasının da somatizasyon belirtileri üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Buna göre, tıbbi sağlık sorunu olan bireylerde somatizasyon düzeyleri tıbbi sağlık sorunu olmayan bireylere oranla anlamlı şekilde (p=0.002) daha yüksektir. Bireylerin Ruhsal Belirtiler Tarama Envanteri'nin 9 alt ölçeğinin her birinin Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği'nden aldıkları puanlar ile anlamlı düzeyde korelasyon gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the presence and the level of symptoms of somatization in married and unmarried women. The samples of this study consisted 50 unmarried and 50 married women who live in İstanbul and selected by random method. SCL-90-R Psychiatric Symptoms Scaning Inventory and Somatosensory Amplification Scale were used as data collection technique. At the same time, a Personal Information Form has been created by the researcher for determining the socio-demographic characteristics of participants of the survey. As a result of this research is determined associated with educational level and somatization symptoms, primary and high school graduate's somatization levels were found to be significantly higher than the other people (p=0.04). Also presence of certain health problems of people was found effective on somatization symptoms. Accordingly somatization levels in people who has medical health problems is significantly higher than the other people (p=0.002). Subscale of 9 levels each of Psychiatric Symptoms Scaning Inventory people receive with scores from Somatosensory Amplification Scale was observed shows evidence of correlation. Accordingly, a person received score higher up from subscale also a person received score is increased. From scale Somatosensory Amplification Scale and in search of a significant relationship. There wasn't found a significant result according to other socio-demographic characteristics that featured in the survey. Key Words : Somatization, married, unmarried, women