İşletme yönetimi eğitiminin kurumsallaşması ve piyasa temelli perspektifi
Institutionalize of business management education and market based perspective
  1. Tez No: 410261
  2. Yazar: GÖKBEN CELEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde bilgi teknolojileri ile birlikte değişen koşulların hızla kendini göstermesi ve işletmelerin bu gelişime uyum sağlayabilmesi rekabet avantajı elde etmesini sağlamıştır. Değişen bu koşullarla birlikte işletmelerin yönetimi ve piyasanın beklentilerini karşılayabilme gücüde önem kazanmıştır. İşletmelerin etkinliği ve başarısı çalışan personelin göstermiş olduğu performans ile doğru orantılıdır. Çalışan performansı ne kadar yüksek olursa verilen hizmet kalitesi o kadar yüksek olacaktır. Çalışanın verimli bir iş çıkarabilmesi öncelikle işe uyumu ve becerisi ile ölçülebilir. Buradan hareketle işletme yönetimi eğitimi araştırmaya değer bir konudur. Araştırma kapsamında Türkiye'nin büyük 500 firması esas alınarak, web üzerinden mail adreslerine ulaşılmış e-posta aracılığı ile anketler firmalara ulaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre işletme yönetimi eğitiminin, işletmelerin çalışanlardan bekledikleri mesleki yetkinlikler arttıkça Amerikan tarzı işletme yönetimi eğitimine yatkın hale geldiği söylenebilir. Anahtar Kelimeler : İşletme Eğitimi, Yönetim, Kurumsallaşma
Özet (Çeviri)
At the present time, the rapidly changing conditions of information technology, shows and allows the enterprises to obtain this development to create a competitive advantage. Together with this changing business conditions, management of the enterprises gained strength to meet the market's expectations. The effectiveness and success of companiesare directly proportional with the performance of the personnel. The higher employee performance is equals to the quality of the service. To take a lucrative business from the employee, can be measured via his skills and compliance work. Based on this result, management education is issue worth investigating. Within this research, based on Turkey's largest 500 companies, after reaching their commercial web pages, the questionnaires send via email. According to the results, we may say, since the enterprises expectations from the employee about professional competencies increased, we become prone to the American-style business. Keywords : Business Education, Management, İnstitutionalization