60 yaş ve üzeri kişilerde benlik saygısı ve öznel iyi oluş düzeyleri
Investigation of self-esteem and level of subjective well-being in 60 ages and person over the age of 60 years
  1. Tez No: 410262
  2. Yazar: SADRETTİN OYNAĞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Benlik saygısı bireyin kendine dönük olumlu tutum ve düşüncelerinin toplamıdır. Öznel iyi oluş ise genel olarak olumlu duygu durumu ile açıklanan duygusal iyilik halidir. Yapılan çalışmada 60 yaş ve üzeri kişilerde benlik saygısı ve öznel iyi oluş düzeylerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Yapılan çalışmaya 58 kadın ve 75 erkek olmak üzere toplam 140 kişi katılmıştır. Benlik saygısı ölçümü için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, öznel iyi oluşun ölçümü için ise Oxford Mutluluk ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda depresyon ile benlik saygısı arası r=0,393, mutluluk arası r=-0,353 ve benlik saygısı ile mutluluk arası r= -0,401 değerinde korelasyon değeri bulunmuştur. Seçilen yaş, medeni durum, eğitim durumu, sağlık durumu gibi sosyodemografik değişkenlerin benlik saygısı ve öznel iyi oluş üzerinde anlamlı etkileri bulunmaktadır. Çalışmada benlik değeri en düşük kategori olarak çalışan kadınlar, en yüksek olarak çalışmayan erkekler bulunmuştur. Diğer taraftan öznel iyi oluşu en yüksek kategori çalışan erkekler olurken en düşük ise çalışmayan kadınlar olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : benlik saygısı, öznel iyi oluş, yaşlılık
Özet (Çeviri)
Self-esteem is the sum of positive attitudes and thoughts which self directed individual. Subjective well-being is the emotional well-being which is generally explained by the positive mood. Self esteem and subjective well-being levels are aimed to investigation in 60 ages people and person over the age of 60 years. Total, there are 140 people participated in the study, including 58 women and 75 men. Rosenberg Self-Esteem Scale was used to measure self-esteem and also Oxford Happiness and Beck Depression Scale was used to measure subjective well being. As a result of correlation analysis, depression and self-esteem correlation value is found as r=0,393, happiness correlation value is found as r=-0,353 and self-esteem and happiness correlation value is found as r= -0,401. There are significant effects on self-esteem and subjective well being on selected age, marital status, education level, health status, socio-demographic variables. In the study, self-esteem was found to be the lowest category women who are working and highest were working men. On the other hand, while subjective well-being was found to be highest category in working men, the unemployed women was found to be the lowest. KeyWords : Self-Esteem, Subjectıve Well-Beıng, , old age