Otistik çocuğu olan annelerin algıladıkları sosyal desteğe göre umutsuzluk düzeylerinin incelenmesi
The relationship between the percepted level of socialsupport and level of hopelesness in mother of autistc children
- Tez No: 410263
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı; otistik çocuğu olan annelerin algıladıkları sosyal destek düzeyi ile umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmadaki amaç doğrultusunda, araştırmada; annelerin algıladığı sosyal destek (aile desteği, arkadaş desteği, özel kişi desteği) ile umutsuzluk (gelecekle ilgili duygu, motivasyon kaybı, gelecekle ilgili beklenti) düzeyi arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı çeşitli özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarında özel eğitim almakta olan 100 otistik çocuğun annesinden oluşmaktadır. Araştırmada otistik çocuğu olan annelerin sosyodemografik bilgilerini alabilmek üzere, araştırmayı yapan tarafından geliştirilen“Sosyodemografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Annelerin algıladıkları sosyal destek düzeyi Zimet ve arkadaşlarının geliştirdiği, Eker ve Arkar'ın (1995) Türkçe'ye uyarladığı Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) ile ölçülmüştür. Annelerin umutsuzluk düzeyi, Seber'in (1991) Türkçe'ye uyarladığı Beck Umutsuzluk Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, otistik çocuğu olan annelerin algıladığı sosyal destek düzeyi ve alt ölçekleri ile umutsuzluk düzeyi ve alt ölçekleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yapılan istatistiksel analizlerle, annelerin algıladığı sosyal destek arttıkça umutsuzluk düzeylerinin azalmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarıyla elde edilen bulguların literatürle tutarlılığı ve sonuçlar üzerinde etkili olabilecek diğer değişkenler tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler :Anneler, Otizm, Algılanan Sosyal Destek, Umutsuzluk
Özet (Çeviri)
Thepurpose of thisresearch is toanalyzetherelationshipbetweensocialsupportperceptionlevelandhopelessnesslevel of motherswhohavechildrenwithautism. Inaccordancewiththispurpose, therelationshipbetweensocialsupportperceptionlevel ( familysupport, friendsupport, privatepersonsupport) andhopelessnesslevel (feelingaboutthefuture, loss of motivation, expectationaboutthefuture) has beenexaminedwithinthisresearch. Thesample of theresearchconsists of 100 motherswithautisticchildrenwhoarereceiving a specialeducation in variousprivateeducationandrehabilitationcenterswhicharesubsidiary of Ministry of Education (MOE) withintheboundaries of thecity of İstanbul. A“Sociodemographic Information Form”, developedbytheresearcher, has beenusedso as toreceivepersonalinformation of motherswhohaveautisticchildren. Theperception of socialsupport of mothers is evaluatedthroughtheuse of MultidimensionalScale of PerceivedSocialSupport ( MSPSS) that has beenimprovedbyZimetand his/her colleguesandadaptedintoTurkishbyEkerandArkar (1995). BeckHopelessnessScale, adaptedintoTurkishbySeber (1991), has beenusedtodeterminethehopelessnesslevels of motherswhohavechildrenwithautism. As a result of theresearch, significantrelationsbetweensocialsupportlevelperceivedbymotherswithautisticchildrenandtheirsubscaleshavebeendeterminedalongwithsignificantrelationsbetweenthelevel of hopelessnesstheyfeelandtheirsubscales. Throughoutthestatisticalanalysis, it has beenfoundoutthat as thelevel of mothers' perceivedsocialsupportincreases, thelevel of hopelessnesstheyfeeldecreases. Theconsistency of thefindingsrevealedthroughtheresearchwiththeliteratureandothervariablesthatarelikelytoinfluencetheresultshavebeendebatedandseveralsuggestionshavebeenpresented. KeyWords : Mothers, Autism, PerceivedSocialSupport, Hopelessness.