Pozitif yönetim ve takım çalışması üzerindeki etkileri(Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği)
Positive its impact on management and teamwork (Bursa Trai̇ni̇ng and Research Hospi̇tal example)
- Tez No: 410282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sağlık çalışanlarının pozitif yönetim ve takım çalışması üzerindeki algılamaları üzerindeki etkisinin araştırılması ayrıca; takım çalışmasının bireysel çalışmadan daha önemli olduğunu ve pozitif yönetim ile ilişkisini açıklamaktır. Demografik özelliklerin takım çalışması ve pozitif yönetim konusuna etkileri açıklamaktır. Çalışma, Bursa il merkezinde hizmet veren Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 156 çalışan üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, literatürdeki çalışmalardan faydalanılarak araştırmacı tarafından oluşturulmuş pozitif yönetim ve takım çalışması ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerliliğini test edebilmek amacıyla analizlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarında, katılımcıların algılarına göre takım çalışması ölçeği puanları ile pozitif yönetim ölçeğinden aldıkları puanlar arasında pozitif yönde arttırıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Analizlere göre yapılan öneriler ise şunlardır. Pozitif bir yönetim anlayışının benimsenmesi gerekmekte, lider ya da yönetici, yönetim konusunda gerekli eğitimi almalı, deneyim kazanmış ve alanında yetenekli kişiler arasından seçilmelidir. Karar sürecinde takım üyelerinin fikirleri de önemsenmeli ve alınmalıdır. Anahtar Kelimeler : Takım, Takım Çalışması, Pozitif Yönetim
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, health workers with perceptions of positive management and teamwork can also investigate the impact; teamwork is more important than individual work, and positive is to describe the relationship with management. Demographic characteristics, see effects of teamwork and positive management will explain. Work, Bursa province in Central Bursa High Specialized education and research hospital was built on the running 156. In the literature, the study of the work created by the researcher using the positive management and teamwork scales were used. Has benefited from the analysis in order to test the validity of the scales used in the study. In the survey results, according to the participants' perception of teamwork scale scores obtained from their management scale with positive scores were found to be positive in enhancing effect. According to the analysis, the recommendations are as follows. The adoption of a positive management approach required a leader or administrator to get the necessary training in management, the experience gained and should be chosen from among persons skilled in the field. Should pay attention to the ideas of team members in the decision process and should be taken. Key Words : Team, Teamwork, Positive Management