Türk gıda sanayinde kısa ve uzun dönemli etkinlik: Stokastik sınır analizi
Short and long run efficiency of Turkish food i̇ndustry: A stochastic frontier analysis
  1. Tez No: 410377
  2. Yazar: MUSTAFA BİLİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜZEYİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türk Gıda Sanayinde faaliyet gösteren firmaların teknik etkinsizlik düzeylerini tahmin etmek ve etkinsizliğin kalıcı olup olmadığını araştırmaktır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan Yapısal İş İstatistikleri anketinin kullanıldığı çalışmada, 2003-2011 dönemi için Stokastik Sınır Fonksiyonu tahmin edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, gıda sanayinde teknik etkinsizliğin kalıcı olduğu, uzun dönemde firmaların etkinlik düzeylerinin birbirine yakınsamadığı tespit edilmiştir. Bazı firmalarda kalıcı etkinsizliğin, endüstri ortalamasının bir hayli üzerinde olduğu görülmüştür. Birtakım kısıtlar, bu firmalarınuzun dönemde optimum üretim ölçeğine ulaşmasını engellemektedir. Firmaların karşılaştığı bu kısıtlar tespit edilmeli vekalıcı etkinsizliği azaltacak, firmaların uzun dönemde endüstride gerçekleşen değişikliklere ayak uydurabilmesini sağlayacakyapısal önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde bu firmaların uzun dönemde hayatta kalması mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to estimate technical inefficiency of Turkish food and beverage industry and examine whether technical inefficiency is persistent. Using Structural Business Survey conducted by TURKSTAT, stochastic production frontier estimated for the 2003-2011 period. According to study results;the technical inefficiency of Turkish food and beverage industry is persistent and there is no convergence in efficiency in the long run. Some firms have persistent inefficiency scores above the industry mean. İt means that some constraints prevent these firms to make adjustments towards the optimal production scale. Thus, structural measures required to reduce persistent technical inefficiency and to enable firms to keep up whit the long-term changes that have occurred in the industry. Otherwise, this firms will not be able to survive for a long time.