Hysteretic response characteristics of the ising-type nanomagnetic materials
Ising-tipi nanomanyetik malzemelerin histeretik yanıt karakteristikleri
- Tez No: 410524
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sonlu manyetik malzemeler; özellikle yarı-sonsuz ve ince-film sistemlerinde; yüzeyce geliştirilmiş fenomene ilgi geçerliliğini kaybetmemiş ve halen artan bir eğilimle deneyciler ve teorisyenler tarafından katıhal fiziğinin bu olgunlaşmış öğesi incelenmektedir. Bu tez çalışması salınımlı bir dış manyetik alan altındaki Ising-tipi ince filmlerin histeretik yanıt özellikleri üzerinedir. Analiz boyunca en uygun parametre değerleri özenli bir biçimde seçilmiştir, ki bu bize dış alanın belirli bir frekans değerinden sonraki değerinde terslenmiş manyetik histeresizin gözlemlenmesine olanak sağlamaktadır. Bulgularımız bizi, bu sıradışı fenomeni domen çekirdeklenmesi ve gelişimi mekanizması ile ilişkilendirmeye sevketmiştir. Modifiye edilmiş yüzey değiş-tokuş parametresinin iki farklı rejiminde söz konusu yanıtın egzotik şekli ayrıca incelenmiştir. Sonuçlar yukarıda sözü geçen sistemleri içeren iki makaleye dayanmaktadır: Farklı kalınlıktaki Ising-tipi pür kristal ince-filme ait dinamik faz diyagramları etkin-alan teorisi (EAT) ile ortaya koyulmuştur. Özel noktanın kritik sıcaklık koordinatına ait frekans dispersiyonu ile rekabet halindeki zaman ölçekleri (sistemin mikroskopik içsel durulma zamanı ile dış alanın periyodu) arasındaki ilişkinin ortaya koyulmasına yönelik bir girişimde bulunulmuştur. Belirli bir kalınlıktaki Ising-tipi manyetik ince filmde frekans dispersiyonu tipleri, karşı gelen koersif alan ve remanent manyetizasyon değerleri, vb. gibi histeresiz karakteristiklerinin doğasının aydınlatılması için tamamlayıcı bir diğer çalışma da ayrıca ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The conceptual frame of the surface enhancement phenomenon on finite magnetic materials, especially on thin-films and semi-finite systems, has not lost its currency yet and recently there has been growing interest for this mature subject of solid state physics because a variety of apparently very different phenomena can be described by both experimentalists and theorists. This thesis deals with the hysteretic features of Ising-type thin films under external oscillatory magnetic field. Throughout the analysis, the most appropriate parameter values are chosen since they would allow us to observe the reversed magnetic hysteresis after a certain value of external field frequency. This eccentric phenomenon has prompted us to associate it to the domain nucleation and growth mechanism. The exotic shapes of the response in two different regimes of modified surface exchange are particulary emphasized. The results are essentially based on two related papers of us including aforementioned systems: By means of effective field theory (EFT), dynamical phase diagrams of Ising-typed pure crystalline thin-films with different thicknesses have been presented. An attempt is made to explain the relations between the competing time scales (intrinsic microscopic relaxation time of the system and the time period of the external oscillatory field) and frequency dispersion of the critical temperature coordinate of the special point. In order to elucidate the nature of hysteresis characteristics in a magnetic Ising-type thin film with a certain thickness, such as types of frequency dispersion curves, corresponding coercive field and remanent magnetization values, etc. have also been propounded in other complementary work.