Tabakalı kompozit malzemelerin burkulma davranışına çoklu süreksizlik bölgesinin etkisi
Effect of multiple delaminations on buckling behavior of laminated composite materials
  1. Tez No: 410587
  2. Yazar: GALİP İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kompozit malzemeler endüstride çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kompozit malzemelerin bir türü olan tabakalı kompozit malzemeler en yaygın olarak kullanılan türlerinden biridir. Tabakalı kompozit malzemeler çeşitli nedenlerden (tabakalar arası direngenlik farklılıkları, darbeli yüklemeler, üretimden kaynaklanan hatalar, vb.) dolayı tabakalar arasında süreksizlikler (delaminasyonlar) meydana gelebilmektedir. Tabakalı kompozit malzemelerde süreksizliklerin oluşması tabakalı kompozit malzemelerin özelliklerini olumsuz olarak etkilemektedir. Süreksizliklerin (delaminasyonların) geometrisi, tabakalar arasındaki sayıları ve pozisyonlarının değişmesi malzemelerin mekanik davranışlarını her bir durum için farklı seviyelerde olsa da olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenden dolayı bu çalışmada, tabakalı kompozit malzemelerin burkulma davranışları üzerine delaminasyonların boyutlarının, sayılarının ve pozisyonlarının değişimlerinin tabakalı kompozit malzemelerin mekanik özellikleri üzerine etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Burkulma deneyleri sonucu yük-deplasman grafikleri elde edilmiştir. Elde edilen yük-deplasman grafiklerden kritik burkulma yükleri (Pkr) tespit edilmiştir. Ayrıca, uygulanan yükün etkisi ile, delaminasyon bölgesinin yapmış olduğu plaka kalınlığı yönündeki (transvers) deplasmanlar da tespit edilmiştir. Elde edilen (Pkr) kritik burkulma yüklerinin birbirleri ile karşılaştırılması ile çoklu delaminasyon bölgelerine sahip bir kompozit malzemeler için optimum bir delaminasyon sayısı ve delaminasyon boyutu gibi özellikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Composites are being user in many different fields. Layered composites are one of the most used composite kind in industry. There can be discontunities due to various reasons (resistence differences between layers, pulsed loadings, defects in production etc.). These discontinuties effects to layered composites negatively. The geometry of discontinuties (delaminations), their amounts between layers and their positions effects to composite's mechanical properties in many levels but always negatively. So that, in this study; positioning, how numbering between layers and geomety of delaminations effects to layered composites' mechanical properties in buckling behaviour are inspected experimentally. As a result of buckling experiment, loading displacement graphic has obtained. Critic buckling load has calculated by loading displacement graph. Additionaly, transverse displacements are obtained, which occured with the effect of applied load in delamination area in direction of plate thickness. Comparsion of critic buckling loads and such properties like optimum amount and dimension of a delemination have obtained.