The oxygen reduction (ORR) and evolution (OER) reaction at perovskites in alkaline electrolyte
Alkali elektrolitlerde oksijen oluşum ve indirgenme reaksiyonlarinin perovskitlerde incelenmesi
  1. Tez No: 410588
  2. Yazar: MOHAMMAD SOLTANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA AYATA SİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada döner disk halka eletrot ölçümleriyle, spinel türü kobalt oksit nanoparçacıkların ve bazı perovskitlerin (LSF, LSCF, MnCoO) gümüş, camımsı karbon ve altın elektrotların üzerine yüklenmesiyle oksijen indirgenme ve oluşumuna yönelik katalitik aktivitelerini incelemeye çalıştık. Polarizasyon eğrileri kobalt oksit nanoparçacıklarının oksijen oluşum(OER) ve oksijen indirgenme (ORR) reaksiyonları açısından bütün elektrotlar üzerinde yüksek katalitik aktivite sahip olduğunu göstermiştir. MnCoO, oksijen indirgenme reaksiyonu aktivitesini kobalt oksit 'e eşdeğer olduğu da tespit edilmiştir. Bütün elektrokatalizörler oksijen indirgenme reaksiyon(ORR) sonucu gümüş elektrot üzerinde dört elektron 'lu direk yolu, camımsı karbon ve altın elektrot üzerinde hem iki elektron dolaylı, hem de dört elektron 'lu direk yolu izlemiştir. Oksijen indirgenme reaksiyon kinetiğinin belirlenmesi için Levich ve Tafel grafikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study , we tried to investigate catalytic activity towards ORR and OER on silver, gold and glassy carbon electrodes by loading of spinnel type cobalt oxide nanoparticles and perovskites ( MnCoO, LSF , LSCF) in alkaline electrolyte lithium hydroxide via RRDE measurements. Polarization curves showed cobalt oxide nanopartices on silver, glassy carbon and gold electrodes have much enhanced catalytic activity towards OER and ORR. MnCoO has as same activity as cobalt oxide in case of ORR on silver, glassy carbon and gold electrodes. It has been observed that although all catalysts on silver follow four electron direct pathway, on glassy carbon and gold follow both two electron indirect and four electron direct pathway mechanism. Levich and Tafel plots was used to determine the kinetics of ORR such as electron transfer.