Çarpıtılmış fiziksel model yardımıyla baraj yıkılması sonucu oluşan taşkının deneysel araştırılması
Experimental study of flood propagation resulting from dam break by means of a distorted physical model
  1. Tez No: 410609
  2. Yazar: DOĞUŞ ONUR BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Baraj gövdesinde trapez gedik açılması durumunda oluşacak taşkın dalgasının yayılmasının deneysel olarak incelenmesi amacıyla, Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Hidrolik Laboratuvarının açık kısmında çarpıtılmış bir fiziksel model inşa edilmiştir. Su seviyeleri, hızlar ve dalganın yayılması ölçülmüştür. Hız değerleri filtrelenmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Su derinlikleri, belirli noktalara yerleştirilmiş seviye ölçerler yardımıyla ölçülmüştür. Taşkın dalgasının hızı, belirli noktalarda ultrasonik hız ölçer cihazı ile belirlenmiştir. Taşkın dalgasının yayılması yüksek çözünürlüklü kamerayla kaydedilmiştir. Ölçülen bu değerler, birbirleriyle kıyaslanarak yorumlanmıştır. Elde edilen verilerin prototipte hangi değerlere denk geleceği üzerinde hesaplamalar yapılarak yorumlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A distorted physical model was built in the open area of the Hydraulics Laboratory of Dokuz Eylül University in order to investigate experimentally the flood propagation due to the trapezoidal breach in dam body. Water levels, velocities and wave propagation were measured. Filtration of the velocities was performed and the results were interpreted. Water levels have been measured by water level sensors which have been placed at specified places in the model. Velocities have been measured by ultrasonic velocity profilers located near the water level meters. Propagation of flood wave has been also recorded by high precision camera. Measured data were compared and interpreted. The experimental findings were converted to the prototype values and so obtained values are evaluated and commented.