(Bi,Pb)-2223 süper iletken seramiklerin yapısal özellikleri üzerine nano-SnO2 parçacıklarının etkisi
Effect of nano-SnO2 particles on structral properties of (Bi,Pb)-2223 superconducting ceramics
  1. Tez No: 410662
  2. Yazar: ŞEYDA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, nano-kalay dioksit katkılı Bi1,7-xPb0,3SnxSr2Ca2Cu3Oy süperiletken örnekler katıhal reaksiyon yöntemiyle hazırlanmıştır. Örneklerin sırasıyla mikroyapı incelemesi, yüzey morfoloji analizi taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak gerçekleştirilmiştir, faz oluşumu ve hacim kesri x-ışını toz kırınım (XRD) ölçümleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Kalay dioksit katkılı örneklerin kritik sıcaklığı (Tc) ac alınganlık sistemi ile bulunmuştur. Örneklerin başlangıç kritik sıcaklığı sırasıyla 108,559 K, 109,985 K, 101,281 K, 101,670 K ve 92,676 K' dir. Alınganlık ölçümleri, x eşittir 0,05 kalay dioksit nano-parçacık katkılı örneğe kadar kritik sıcaklığın arttığını ve kalay dioksit nano-parçacık katkılamanın artışıyla kritik sıcaklığın azaldığını göstermiştir. Katkısız örnekten katkılı örneklere doğru tabakalaşmış yapıların yerini daha düzensiz yapıların yer aldığı SEM görüntülerinden gözlenmiştir. XRD desenlerinden süperiletken örneklerin çoklu faza sahip olduğu gösterilmiştir. Bütün örneklerin yoğunluk değerleri Arşimet metoduyla hesaplanmıştır. BSCCO sisteminin literatürde verilen teorik yoğunluğu 6,3 gram bölü santimetre küptür. Bu çalışmadaki örneklerin yoğunluk değerleri gözenekli yapıları nedeniyle 5,2006, 5,3438, 5,3056, 5,2802 ve 5,2324 gram bölü santimetre küp olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, superconducting samples of Bi1.7-xPb0.3SnxSr2Ca2Cu3Oy added by nano-tin dioxide were prepared by conventional solid-state reaction method. The phase formation and volume fraction were characterized using X-ray powder diffraction (XRD) measurements, the microstructure examination, surface morphology analyses of the samples were carried out using scanning electron microscope (SEM), respectively. The critical temperature (Tc) of tin dioxide doped samples were determined with ac susceptibiliy system. Onset temperatures of samples are 108.559 K, 109.985 K, 101.281 K, 101.670 K and 92.676 K respectively. AC susceptibility measurements were shown that the critical temperature increased up to tin dioxide nano-particles doped sample x equals 0.05 and decreased with increasing tin dioxide nano-particles addition. It was observed from SEM micrographs that plate-like structures have been replaced by more disordered structures to doped samples from undoped sample. It was shown from XRD patterns that superconducting samples have multi-phases. The density values of all the samples were calculated with the Archimedes method. In the literature, the theoretical density of BSCCO system is 6.3 grams per cubic centimeter. The densitiy values of samples in this work because of the porous structure were determined to be 5.2006, 5.3438, 5.3056, 5.2802 and 5.2324 grams per cubic centimeter.