A new query expansion approach using co-occurrence based semantic relationship of terms
Terimlerin birlikte görünme tabanlı anlamsal ilişkilerini kullanan yeni bir sorgu genişletme yaklaşımı
- Tez No: 410663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ALPKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, terimlerin anlamsal bilgilerini elde etmek için kelimelerin birlikte görünme bilgilerini kullanan yeni bir anlamsal tabanlı sorgu genişletme yaklaşımı öneriyoruz. Bunu yapmak için, ilk olarak büyük bir İngilizce külliyat kullanarak kelime-bağlam matrisi oluşturduk. Daha sonra boyutluluğu düşürmek için matris üzerinde Tekil Değer Ayrışımı uyguladık. Anlamsal ilişkileri TOEFL anlamdaş sözcükler testi üzerinde doğruladık. Bizim sorgu genişletme yaklaşımımız, bu anlamsal ilişkileri, literatürde Bose-Einstein ve Kullback-Leibler isimleriyle bilinen sorgu genişletme yöntemlerini geliştirmek için kullanıyor. Yaklaşımımızı 400 binden fazla dokümandan ve 72 sorgudan oluşan bir Türkçe bilgi erişimi test yatağı olan Milliyet koleksiyonu üzerinde ölçtük. Deneyler gösteriyor ki, yaklaşımımız, MAP, r-precision ve recall gibi temel bilgi erişimi performans ölçütleri yönünden var olan bütün sorgu genişletme metodlarını açıkça iyileştiriyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a new semantic-based query expansion approach, which uses co-occurrence information of words to acquire the semantics information of the terms. To do this, we first constructed word-context matrix using large English text corpus. Then we applied Singular Value Decomposition on the matrix to reduce the dimensionality. We validated the accuracy of semantic relationship on TOEFL synonym test. Our query expansion approach uses this semantic relationship to improve the existing query expansion methods available in the literature, namely Bose-Einstein and Kullback-Leibler. We evaluated our approach on Milliyet collection, which is a Turkish IR test bed containing more than 400K documents and 72 queries. The experimentation shows that our approach clearly improves the all exsiting QE methods in terms of major IR performance measures such as MAP, r-precision and recall.