Kas invaziv olmayan mesane kanserinin 1 ve 5 yıllık rekürrens ve progresyon sonuçlarının EORTC risk tablosundaki sonuçlarla karşılaştırılması
Comparison of results of 1st- and 5th- year of recurrence and progression rate of non- muscle-invasive bladder cancer with the results of the EORTC risk tables
  1. Tez No: 410682
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH KILINÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN AYHAN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Kasa invaze olmayan mesane tümörlerinde 1 ve 5 yıllık rekürrens ve progresyon oranlarını öngörmek için Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Örgütü (EORTC) bir risk sınıflaması geliştirmiş ve bu sınıflama Avrupa Üroloji Birliği (EAU) tarafından kılavuzlara dahil edilmiştir. Bu çalışmada kliniğimizde tedavi görmüş ve sonucunu bildiğimiz hastalarla bu tabloların uyumunu incelemeyi amaçladık. MATERYAL-METOD: 1997-2010 yılları arasında kasa invaze olmayan ürotelyal tümör tanısı almış 348 hastanın verileri geriye dönük olarak incelendi. EORTC skorlama sistemine göre hastalara ait tümör sayısı, tümör büyüklüğü, daha önceki rekürrens oranı, T evresi, karsinoma insitu varlığı ve patolojik evre bilgileri kaydedilip, tabloya göre rekürrens ve progresyon skorları hesaplandı. Her hasta, hesaplanan skora göre rekürrens ve progresyon için oluşturulmuş dört gruptan birine dahil edildi. EORTC risk tablolarıyla gerçekte gözlenen oranlar karşılaştırıldı. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 63.60±10.79, ortalama takip süresi 55.25±24.50 ay olarak bulundu. Bir yıllık ve 5 yıllık rekürrens oranları sırasıyla %37.4 ve %74.1 iken, bir yıllık ve 5 yıllık progresyon oranları sırasıyla %10.1 ve %28.4 olarak bulundu. Risk sınıflamasına göre ilk yıl ve 5. yılda gözlenen rekürrens ve progresyon oranlarıyla EORTC risk tablosundaki tahmini sonuçlar sırasıyla Tablo 1 ve Tablo 2'de sunulmuştur. SONUÇLAR: Her ne kadar çalışmaya ait sınırlamalar nedeniyle kesin bir yorum yapmak uygun olmasa da, EORTC risk tabloları rekürrens ve progresyon oranlarını öngörmede, bazı risk grupları hariç, tam bir uyum göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The EORTC has developed a risk stratification for predicting the rates of recurrence and progression at 1st and 5th year of non-muscle-invasive bladder tumours and this stratification is implicated in guidelines of EAU. In this study we aim to investigate the consistency of the results of patients who were treated in our clinic with these tables. MATERIAL-METHODS: The data of 348 patients who had diagnosis non-muscle-invasive urothelial between the1997-2010 were retrospectively investigated. Each patient's number of tumour, the size of the tumour, prior recurrence rate, T category, carcinoma in situ and pathologic grade features were recorded according to EORTC scoring system and scores of recurrence and progression calculated according to the table. Each patient was included in one of four groups for recurrence and progression according to calculated scores. The actual rates and EORTC risk tables were compared. RESULTS: The mean age of the patients was 63.60±10.79 and the mean follow up was 55.25±24.50 months. While the actual recurrence rate for 1 and 5 years were 37.4 % and 74.1% respectively, the actual progression rate for 1 and 5 years were 10.1% and 28.4% respectively. The actual recurrence and progression rates of 1st and 5th year according to risk group and predicted rates of EORTC tables were presented in Table 1 and Table 2 respectively. CONCLUSIONS: Although it is not necessary to do firm conclusions because of the limitations of the study, EORTC risk tables are not accordance in predicting recurrence and progression except from some risk groups.