Farklı oranlarda taurin ve inülin ilavesinin probiyotik yoğurt dondurmalarının fizikokimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özelliklerine etkisi
The effects of addition of taurine and inuline on the physico-chemical, sensory and microbiological properties of probiotic yoghurt ice-cream
- Tez No: 410696
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SERDAR AKIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda taurin ve inulin ilavesinin probiyotik yoğurt dondurmalarının fizikokimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla kontrol1 (katkısız), kontrol2 (%2 inülin), A (%0.25 taurin ve %2 inülin), B (%0.50 taurin ve %2 inülin), C (%0.25 taurin) ve D %0.50 taurin) olarak 6 farklı dondurma üretilmiş ve -25±1C'de 90 gün süreyle depolanmıştır. Depolamanın 7. gününde dondurmaların fiziksel ve duyusal analizleri gerçekleştirilmiş, 1, 7, 30, 60 ve 90. günlerinde ise pH, titrasyon asitliği ve probiyotik bakteri sayıları belirlenmiştir. Farklı oranlarda taurin ve inulin ilavesinin örneklerin kurumadde oranları, pH, titrasyon asitliği, viskozite, tamamen erime süresi ve % erime oranı, L. acidophilus sayıları, Bifidobacterium BB-12 sayıları, duyusal özelliklerden sıkılık, soğukluk şiddeti ve viskozite puanlarına etkisi önemli bulunurken (p0.05), bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of taurine and inuline addition on the physico-chemical, sensory and microbiological properties of probiotic yoghurt ice-cream were investigated. For this purpose 6 different ice creams were produced as Control1 (without taurine and inuline), Control 2 (with 2% inuline), A (with 0.25% taurine and 2% inuline), B (with 0.5% taurine and 2% inuline), C (with 0.25% taurine) and D (with 0.5% taurine). The samples were stored at -25±1C during 90 days. Physical and sensory analyses of ice cream were done after one week later from the production. The pH value, titratable acidity and the viable probiotic bacteria counts were determined on 1,, 7., 30., 60. and 90. days of storage. Wheraes the effect of addition of the different level of taurine and inuline on the effect of addition of the different level of taurine and inuline on the dry matter, pH, titratable acidity, viscosity, complete melting time, melting rate, L. acidophilus and Bifidobacterium BB-12 counts, sensorial firmness, intensity of coldness and viscosity points of ice cream were found significant (p0.05).