Farklı koşullarda üretilen aktif karbonun hidrojen gazı depolama kapasitesinin gravimetrik yöntemle incelenmesi
The investigation of the hydrogen gas capacity of activated carbon produced at different conditions by gravimetric method
  1. Tez No: 410698
  2. Yazar: MERVE ABACIOĞLU GAYBERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, AC yüzeyinde adsorpsiyona dayalı H2 gazı depolama yönteminin koşulları olarak; AC türü, H2 gazı basıncı ve AC miktarı gibi faktörler incelendi. Deneylerde H2 kaynağı olarak 1 g NaBH4 ile hazırlanan 50 ml çözeltiler kullanıldı. Elde edilen sonuçlara göre, 1344 m2/g' lık bir yüzey alanına sahip AC5 isimli aktif karbonun, 2 barlık basınçta 0.37g H2 gazı adsorpladığı belirlendi. 1.5 g AC' un 0.41 g H2 gazı adsorpladığı tespit edildi. Gözenekli yapının H2 gazı adsorpsiyonu üzerinde etkin rol oynadığı belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar AC' ların SEM görüntüleri ile desteklenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: NaBH4 çözeltisi, H2 gazı depolama, Aktif Karbon, Aktif yüzey alanı.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined the factors such as the type of AC, the pressure of H2 gas and the quantity of AC on adsorption of H2 gas at AC surface area as the conditions of hydrogen gas (H2) storage method based on adsorption on AC surface. In experiment as a source of H2 it has been used 50 ml solution prepared by dissolved 1 g NaBH4. According to obtained data, it has been determined that AC having the 1344 m²/g surface area, labelled AC5, adsorbed 0.37 g H2 gas and at pressure of 2 bar. It was determined that 1.5 g AC absorbed 0.41 g H2 gas. It is seen that the porosity of AC plays an important role the H2 gas adsorption. Obtained this results was supported by the SEM images of ACs. KEYS WORDS: NaBH4 Solution, H2 Gas Storage, Active Carbon, Active Surface Area