Hasat sonrası domates meyvelerinde Penicillium expansum fungusunun yol açtığı fizyolojik ve biyokimyasal değişikliklerin incelenmesi
Investigation of physiological and biochemical changes caused by Penicillium expansum fungus on postharvest thomato fruits
- Tez No: 410707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; hasat sonrası patojenik organizmalardan Penicillium türlerine ait Penicilliumexpansum'un domates meyveleri üzerinde oluşturduğu etkilerin kalite ve kantite açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.Bu amaçla; domates türlerinin (yerli sofralık ve cherry) hastalık etmenine karşı oluşturduğu fizyolojik ve biyokimyasal tepki mekanizmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,the effectofPenicillium expansum, which belongs to thePenicilliumspecies of saprophyte organisms, has been evaluated in the sense of the quality and quantityontomatoes. For this purpose, the physiological and biochemicalreaction mechanisms that can occur in response to the disease factor within the tomato species (local tableand cherry) were examined.The fruits were inoculated as wound and injection, which was based on natural storage and transportation methods.