Kültürel peyzaj değeri açısından yörük kültürünün irdelenmesi
Analysis of nomadic culture in terms of cultural landscape values
  1. Tez No: 410765
  2. Yazar: GÜLİSTAN YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kültürel peyzaj kavramı, tarihi süreç içinde insanoğlu faaliyetleri sonucu doğal peyzajın bütüncül veya bir bölümünün etkilenmesi, değişime uğraması ile kendine özgü bir karaktere sahip peyzajlar olarak tanımlanabilmektedir. Anadolu coğrafyası, dünyadaki bütün uygarlıkların ve kültürün başladığı geliştiği ve sonra buradan dünyaya yayıldığı yer olarak kabul edilmektedir. Anadolu'nun tarihi süreç içinde özellikle“Yörük Kültürü”doğal çevresi ile birlikte çok zengin peyzaj kültürünü barındırmaktadır. Bu kültürün en önemli farklılığı Toros dağları coğrafyasında doğal şartlardan kaynaklanan yaşam şartlarının zorluğu, hayatta kalabilmek ve varlıklarını devam ettirebilmek için doğayla uyumlu çok yönlü faydalanma kültürü şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu dengeli uyum barındıkları evden, tüm üretim araçlarında, el sanatlarında, sözlü edebiyatlarında, tedavi yöntemlerinde, yemek kültüründe, örf ve adetlerinde ve doğal peyzajda görmek mümkündür. Ancak söz konusu mevcut kültür peyzajın doğal çevresiyle birlikte miras değeri olarak farkındalığına varılamaması, giderek yozlaşması ve yok olması tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Bu çalışmada, yerli ve yabancı kaynaklar taranmak suretiyle kültürel peyzaj kavramı ve çerçevesi irdelenmiş ve tartışılmıştır. Yöntem olarak, katılımcı hızlı kırsal değerlendirme yöntemi (KHKDY) ve SWOT analizi kullanılarak alan ile ilgili veriler analiz edilmiştir. Sonuçta, buna yönelik Karacaşehir köyü bütüncül stratejik eylem planı konsepti hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of cultural landscape, in the historical process as a result of human activities or a part of a holistic affected by natural landscape, with alteration can be defined as the creation of a unique landscape character. Began the development of civilizations and cultures all over the world, and then spread across the world are considered to be the geography of Anatolia. The“Nomadic Culture”with the natural environment contains a very rich culture landscape in the history of Anatolia. The most important difference in this culture, the geography of the Taurus Mountains from the living conditions, the difficulty of natural conditions, in harmony with nature in order to survive and maintain their assets in the form of culture is multi-faceted benefit. This is the house of the Host balanced harmony of all the means of production, handicrafts, oral literatures, methods of treatment, food culture, traditions and customs and the natural landscape can be seen. However, the current failure to reach an awareness of the cultural landscape as heritage with the natural environment, are increasingly faced with the danger of corruption and destruction. In this study, the concept of cultural landscape of domestic and foreign resources by scanning and frame will be examined and discussed. As a practice, participatory rapid rural appraisal method (KHKDY) data were analyzed using the SWOT Analysis and on the area. Ultimately, this holistic concept of a Strategic Action Plan has been prepared for was Karacaşehir.