Enkapsüle edilmiş fosfatların tüketime hazır kıyma döner üretiminde kullanılmasının dönerin raf ömrü ve kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of encapsulated phosphates on shelf life and quality parameters of ready to eat doner kebab
- Tez No: 410766
 - Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILIÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 171
Özet
Araştırma kapsamında farklı polifosfat tipleri (STP, HMP ve SPP) ve her bir polifosfat tipinin enkapsüle edilmiş ve edilmemiş formlarının farklı oranlarda kullanıldığı 19 kıyma döner grubu oluşturulmuştur. Pişirme ve dilimleme işlemlerinden sonra döner örnekleri vakum ambalajlanarak 4oC'de 60 gün süreyle depolanmıştır. Çalışmada belirlenen grupların üretimi iki tekerrürlü ve analizler ise iki paralelli olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Döner örneklerinde pişirme kaybı, ham protein, yağ, kül, nem, tekstür ve yağ asidi kompozisyonu analizleri yapılmıştır. Ayrıca pH, tiyobarbitürik asit reaktif maddeler (TBARS), lipit hidroperoksit (LPO), çözünür ortofosfat ve renk analizleri ise depolama süresince belli aralıklar ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, different polyphosphate types (STP, HMP ve SPP) and various combination of unencapsulated and encapsulated forms of these polyphosphates were used to form 19 döner kebab groups. After cooking and slicing, vacuum packed döner samples were stored for 60 days at 4° C. The complete experiment involving all groups was replicated two times and the analysis were carried out with two replications. Cooking loss, protein, fat, ash, moisture, texture, and fatty acid composition analysis were performed in döner samples. pH, thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), lipid hydroperoxide (LPO), soluble orthophosphate and instrumental color were also determined at certain intervals during storage period.