Yapı kooperatiflerinde muhasebe denetiminin önemi ve uygun denetim teknikleri
  1. Tez No: 41079
  2. Yazar: YÜKSEL MERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Araştırmamızda, Türkiye'de Konut Yapı Kooperatiflerinde etkin bir de netimin yapılmadığının, bunun sağlanması için de bağımsız denetimin gerekliliğinin ispatlanmasına çalışılmıştır. Yapılan araştırmada konut yapı kooperatiflerine üst birlik üyeliği olup olmadığı sorularak, demokratik, birlik ve merkez birliği düzeyinde üst örgütlenmelerini tamamlamış kooperatiflerin mevcut olduğu ortaya çıkarılmıştır. Denetçilere ilişkin araştırmamızda, konut yapı kooperatiflerindeki denetçilerin, muhasebe denetimini gerçekleştirecek eğitim, bilgi, beceri ve denetçi standartlarına sahip olmadıkları ispatlanmaya çalışılmıştır. Mali denetim ile ilgili araştırmamızda da denetçilerin mali denetime bakış açıları, mali denetimde nelere dikkat edip etmedikleri, yasal mevzua ta, muhasebe ilkelerine uygun denetim yapıp yapmadıkları, yasal defterlerin, bilançonun, gelir- gider tablosunun denetim teknikleri ve standartlarına uygun denetim yapıp yapmadıkları araştırılarak ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırmamız toplam 36 konut yapı kooperatif denetçisi ile karşılıklı görüşme sonucu hazırlanan anket çalışması ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our investigations, we decided that there is no our effective inspec tion for house building cooperatives in Turkey, to obtain this requirement, the profness of the necessity of independent inspection were worked. In Our investigations which were done, The questions were asked to house buildings about they have top unity or not, by doing this the existence of cooperatives whic are democratic, unity and finished of top organizations which are in center unity level were found. In our investigations which deal with inspectors who are worked in house building cooperatives have not education, information, skill for reali zing the accounting inspection and also there is no standardization for ins pector in these cooperatives. The profness of all these inspections were wor ked. In our investigations, which deal financial inspection, the angle of wiew of inspectors to financial inspection, in financial inspection for which things are they crafull or not, are their inspection reasonable for legal laws, anda the principles of accounting or not, legal notebooks, balences income- expenditure table are not controlled by inspectors for reasonable to technics of inspection and standardization. All these were found by doing investiga tion. This investigation were done by the pool working which was prepared, after the interview with 36 house building cooperatives inspectors.