PIC programlama ile sıcaklığa bağlı kontrol edilen stor perde tasarımı
Roller blind design controlled by depending on heat via PIC programming
  1. Tez No: 410835
  2. Yazar: SİNAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GABİL ABDULLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında sıcaklığa bağlı olarak hareket eden stor perde mekanizmasının PIC programlama ile kontrolü üzerinde durulmuştur ve motora verilen hareket komutunun enerjisini ise yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten alması sağlanmıştır. Tekstil, ev tekstili ve akıllı tekstillerden bahsedilmiştir. Ev tekstili kategorisine giren perde çeşitlerinden, güneş enerjisinin zararlı etkenlerinden korunma ve güneş panelinden bahsedilmiştir. Oda koşullarında, belirlenen eşik değeri 33 derece sıcaklığa ulaşıldığında perde kapanacaktır. Bu stor perde mekanizmasıyla Akdeniz iklimi gibi sıcak bölgelerde klima kullanıldığından hem güneşin zararlı ışınlarından korunacak hem de klima enerjisi tüketiminden tasarruf edilecektir. Bunun yanında soğuk bölgelerde eşik değeri düşürülerek ev, ofis, işyeri gibi yerlerdeki eşyaların ısınmasını sağlayacaktır. Bunun sonucunda ortamdaki sıcaklık değeri artacağından soğuk bölgelerde ısıtma giderleri azalacaktır. Sistem kurulumu için zincir mekanizmasıyla çalışan stor perdeye motor takılmıştır. Bu motorun çalışma ve durma kontrolü PIC programlama sistemiyle sağlanmıştır. Motorun hareket edebilmesi için gerekli olan enerji güneş paneli sayesinde enerji depo edilen aküden veya adaptör ile sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is emphasized that moving blinds mechanism works depending on the temperature controling with PIC programming and the enegy that enables to work for engine is provided by the sun which is renewable energy source. Textiles, history of textiles and home textiles are mentioned. curtain varieties that includes categories of home textiles, protection from harmful effects of solar energy and solar panels are mentioned. Room conditions when it reaches 33 degrees, which is the threshold the moving blind will close. As in hot regions like the Mediterranean climate, with this moving blind mechanism not only the sun's harmful rays will be protected but also the consumption of air-conditioning energy will be saved. In addition that in cold areas such as home, office, workplace the items will be warmed by lowering thresold. Therefore heating costs in cold areas will be lessened as temperature rate increases. Moving blind working with a chain mechanism is installed by an engine for setting up the system. Start and stop control of this engine is provided by PIC programming system. To work the engine required energy will be provided accumulator that is stored energy thanks to solar panel or adaptor.