1869 Maarif-i Umumiye Nizamnamesi ve Türk eğitimine katkıları
  1. Tez No: 41087
  2. Yazar: SİBEL HAYTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAFRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türk eğitim tarihi içerisinde önemli bir yere sahip olan 1869 Maarif-i Umumiye Nizamnamesi'ni konu alan bu çalışmamız, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişle Tanzimat'tan önce Osmanlı Devleti'ndeki eğitim kurumlan ve bunların vasıflan üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Tanzimat döneminde eğitim politikası ve merkez teşkilatı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Maarif-i Umumiye Nizamnamesinin yürürlüğe konması ve içeriği ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde Nizamnamenin uygulanışı, Türk milli eğitimine katkıları anlatılmıştır. Sonuç bölümde ise çalışmamızın genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study that the General Training Reailation of 1869, which adopts takes possesses an important part within the Turkish History of Education consists of introduction, three sections and conclusion. In the introductory chapter, educational (constitutions) that are pecutiar to Ottoman Government before Reformation and their qualities are have been closely considered. In the first chapter, information about educational policy and central association in the Tanzimat period has been given. In the second shapter, the implementation and context of the General Training Regulation have been studied. In the third ant last chapter the application of Nizamname and its contributions to Turkish National Education has been explained. In the conclusion chapter, a general evaluation of our study has been carried out.