Yaygın çiftçi eğitimi projesi: Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı açısından bir alan çalışması
  1. Tez No: 41091
  2. Yazar: KAYA ÖZAKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN ABİSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Education and Training, Journalism
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET Bu tez Türkiye'de 1990 yılında uygulanmaya başlayan ve uygulanması 1995 yılında sürmekte olan, Yaygın Çiftçi Eğitimi Projesi'nin, Kitle iletişim kuramları içinde yer alan, kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı açısından bir değerlendirmesini kapsamaktadır. ! Amacı, izleyiciyi edilgin bir kitle olarak e!e alan bu tip çalışmaları; izleyiciyi gereksinmeleri, beklentileri olan, kitle iletişim aracını ve içeriği seçen ve amaçladığı doyuma ulaşan, etkin bireyler olarak konumlandıran bir yaklaşım aracılığı ile incelemektir. Böylece, bir yandan kullanımlar ve doyumlar yaklaşımını, bir araştırma modeli olarak, bu koşullarda sınamak, bir yandan da bu bakış açısndan, Proje'yi irdeleyerek, eleştirmek ve elde edilen sonuçlara göre önerilerde bulunmak olanağı doğacaktır. Bu amaçla, Proje'nin sığırcılık bölümünü içeren, üç aşamalı, boylamsal bir alan araştırması planlanmıştır. Bir yıl süren araştırmadan elde edilen veriler, kullanımlar ve doyumlar yaklaşımının yukarıda belirtilen kitle iletişim kampanyalarını değerlendirmekte uygun bir araç olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Proje'nin sınırlı da olsa başarılı olduğu, başarının artırılabilmesi için, izleyicinin etkin bir konuma yerleştirilmesi, buna ilişkin, gerekli araştırmaların yapılarak izleyicilerin gereksinme ve beklentilerinin saptanması ve projelerin oluşturulması sırasında bu öğelerin gözönünde bulundurulması önerilmiştir. Ill
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis evaluates the Extensive Farmers1 Education Project which began in 1990 and still continues in 1995 from the uses and gratifications perspective. This perspective is one of the major innovations in mass communication theories in recent years, ? f The aim of using the uses and gratifications perspective is that it locates the audience as active individuals who use the mass media to satisfy their needs and expectations. According to this perspective, these active viewers get expected gratifications by choosing which media content best suits them. This thesis has two interrelated goals. On the one hand, it examines the validity of the uses end gratifications perspective in specific conditions, and on the other hand, it evaluates the succes of the project by applying the main hypothesis of this perspective. The thesis also makes suggestions according to the main results. In order to reach these aims, a longitudinal panel study was designed and the* surveys were conplated in a year. In the study, only cattle raising part of the project was included. The data from these surveys showed that the uses and gratifications perspective is a usful tool to evaluate mass communication campaigns. The results validated the main hypotheses of this perspective. The study also showed that the Extensive Farmers' Edrucation Project has a limited success. In order to increase the success of these kinds of projects, some proposals are made. One of the main proposals is to locate the target audience as active, not passive viewers. The other is to make necessary searches. about the target; audience's needs and expectations during the formation of the project. IV