Kadınların vücut özelliklerine uygun kalıp çiziminde bir yöntem geliştirme
  1. Tez No: 41114
  2. Yazar: HACI FATMA ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı kadınların vücut özelliklerine uygun kalıp çiziminde bir yöntem geliştirmektir. Araştırma materyalinin Türk kadınlarım temsil etmesine özen gösterilmiştir. Bu amaçla 1994-1995 yılında G.Ü. Mesleki Eğitim Fakültesinde 2+2 Lisans tamamlama programına katılan öğretmenlerden, G.Ü. Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Eğitimi Bölümü öğrencilerinden, çeşitli kamu kuruluşlarında çalışan, herhangi bir gelir getirici işte çalışmayıp ev kadınlığı yapan tesadüfen seçilmiş 500 kişinin üzerinden 33 boyutta toplam 16.500 ölçü alınmıştır. Bu ölçülere uygulanan istatistiksel analizler (x, Sx, medyan, minumum, maximum) sonucu vücut ölçülerinin normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Erdoğan, 1991'den derlenen yönteme göre alman ölçülerin incelenmesi sonucu dağılım aralığının fazla olduğu anlaşıldığından vücut tipleri dikkate alınarak bir gruplama yapılmasının uygun olacağı kanısına varılmıştır. Verilerden bütün boy ve göğüs çevresi ölçüleri esas alınarak 1-S= Kısa-zayıf, 1-M= Kısa-orta, 1-L= Kısa-şişman, 2-S= Orta-zayıf, 2-M= Orta-orta, 2-L= Orta- şişman, 3-S= Uzun-zayıf, 3-M= Uzun-orta, 3-L= Uzun-şişman olarak“9”ayrı beden grubu oluşturulmuştur. Oluşturulan“9”ayrı beden grubu için mevcut kalıp sistemleri incelenerek bu sistemlerdeki bazı kabul değerlerinin yerine, vücut ölçülerinin kullanıldığı, basit, kolay, anlaşılır ve pratik bir kalıp çizim yöntemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Geliştirilen yeni kalıp çizim yönteminin basit ve kolay anlaşılır olması, kadınların vücut özelliklerine uyum sağlaması, kolay uygulanabilir olması gibi özelliklerden dolayı bu konudaki ihtiyaca cevap verecek nitelikte olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a new method of pattern construction which is suitable for Turkish women. The body measures which are used in this research represent of Turkish women's body measures. The sample of this research was randomly chosen from the teachers who are attending 2+2 program in Vocational Education Faculty of Gazi University in 1994- 1995 academic year, the students who enrolled at the Department of clothing industry and clothing Education of Vocational Education Faculty in Gazi University, the employers who work in various public office and the housewives. The number of the subjects in the sample is 500 people. From these 500 subjects, total 16.500 body measures were obtained for 33 dimensions. The results of the statistical analyses ( x", Sx, median, minimum and maximum) of women's body measures pointed that the obtained body measures indicate a normal distribution. When the body measures were examined according to Erdoğan (1991) method, it was seen that the range the measures were too large. Therefore, the obtained body measures were to be classified according to body types. Nine different body type groups were formed to length and chest These are 1-S: Short and small, 1-M: Short and medium, 1-L: Short and large, 2-S: Middle and small, 2-M: Middle and medium, 2-L: Middle and large, 3-S: Tall and small, 3-M: Tall and medium and 3-L: Tall and large. For these formed 9 different body groups, some of the current pattern systems were investigated. Instead of the some acceptable values in those systems, a simple, easily understandable and practicle pattern construction method in which the body measures are used was tried to develop. The developed new pattern construction method is simple and easily understandable and suitable for women's body types. Because of this, the method has the characteristics which could meet to the needs of the women.