A grubu seyahat acentelerinde reklam
- Tez No: 41113
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Turizm, Advertising, Tourism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Ülkemizin kalkınması ve geleceği için çok önemli bir kaç sektörden biri de turizmdir. Türkiye, turizmden istenen faydanın sağlanması için gerekli potansiyele sahiptir. Hatta diğer ülkelere göre binlerce yıllık tarihi ve yaşanan dört mevsimi ile daha fazla avantajlara sahip bir ülke konumunda dır. Ancak eldeki bu potansiyelin iyi değerlendirildiği söylenememektedir. Turizm sektöründe ülkemizde eğitim, pazarlama ve tesis yetersizliği konusunda sorunlar bulunmaktadır. Turizm faaliyeti için her türlü potansiyele sahip olmasına rağmen nitelik ve nicelik açısından yeterli personel ve tesislere sahip bulunmamaktayız. Bunun yanında pazarlama sorunlarımız da vardır. Sahip olduğumuz turistik ürünleri pazarlayacak seyahat acentelerine duyduğumuz ihtiyaç ise ortadadır, ülkemizin turizmden kazandığı yıllık 4 milyar dolar dövizin 3 milyar dolarının seyahat acentelerimiz tarafından sağlandığı düşünülürse, seyahat acentelerinin önemi daha da anlaşılacaktır. Seyahat acenteleri seyahat pazarlama karması içinde dağıtım kanallarında yer alan ve turistik ürünleri satan, sattığı üründen komisyon alan aracı kuruluşlardır. A Gurubu Seyahat Acenteleri ülkemizde hem toptancı, hem perakendeci kuruluşlardır ve turistik ürünün satışı ile direk ilgilidirler.Seyahat Acenteleri turistik ürünleri satarken tutundur- ma karması elemanlarından yararlanmaktadırlar. Reklam ise en çok kullanılan çok önemli tutundurma a- raçlarından biridir. Seyahat acenteleri için çok önemli olan reklam faali yetlerinin etkin bir şekilde kullanılması, turizm sektörü ve acenteler açısından çok önemlidir, ülkemizdeki acentelerin yaptıkları reklam faaliyetleri ile ilgili eğitim, uzmanlaşma eksikliği ayrıca reklamın profesyonelce ve bilinçli yapılma ması ile ilgili bir takım sorunlar bulunmaktadır. Bu çalışma ortaya çıkan bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştir mek için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Tourism is the most important sector for national development and has a special place in Turkish economy, among the other sectors. Turkey has all the potentials about tourism. Futher more, Turkey is in superior competitive position in terms of thousant of years of historical background on seasonal richness. But it coult hardly be said that these potentials are being citilized appropirately. Hovewer, there are problems, in the area marketing an in5uficent facilities of tourism industry. Althoug we have every potentials for tourism activities, we do not have enaugh qualified personeli and facilities. In addition to that we have problems in marketing area. The need for travel agency in market the products and servicesare produce in apperant. If it is taken in to consideration that 75% of our contry' s tourism member earned by our travel agencies, the important of travel agencies will be understood even clearer.IV Travel agencies are in the psychical distribution part of marketing mix and marketing touristic products in return for these services as commisions. Travel agencies in Turkey are both wholesaler and retailes and they involve directly the role of touristic products. Tn their activities for selling touristic products, travel agencies applied promotion mix. The effectivaess of advertising where is very important for travel agencies and important both for tourism sector and travel agencies. There are a number of problems in advertising activities utilized by travel agencies which coult be outlined as follows; Educatio Specialization Prof f easionilism and This work/study aimed to bring solutions for the problems mentioned above.