Otel işletmelerinde stok yönetimi
Stock control system in hotels
  1. Tez No: 41120
  2. Yazar: AHMET CÜNEDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bacasız-Dumansız Sanayi olarak tanımlanan Turizm, bir hizmet sektörü olarak, geleceği ülke kalkınmasına en çok katkı sağlayacak olan sektörlerden biri olarak, diğer sektör grupları içinde birinci sırada yerini almıştır. Otel işletmeleri, günün 24 saati, haftanın yedi günü faaliyet gösteren müşterilerinin ihtiyaçlarını zamanında karşılayan işletmelerdir. Müşterilerinin beklenti ve istekleri yeterince yerine getirilmelidir. Zamanında karşılanmayan veya yerine getirilmeyen beklenti ve istekler, işletmeler açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bunun önlenmesi, müşteri talebinin karşılanması ve her işletme faaliyeti için belli miktarda stok bulundurmak zorundadır. Stokların lüzumundan çok veya az bulundurulması işletmeye yük getirir. Bunu önlemenin en iyi yolu, uygun stok politikalarının tespit edilmesidir. Bu da stok yönetiminin gerekliliğini ve önemini ortaya koymaktadır. İşletme yöneticileri, faaliyetlerinde kullanılacak malzemeleri de rasyonel esaslara göre yönetmek zorundadırlar. Bunun için ayrı bir stok politikası uygulamalı ve bu işin takibini yapacak ayrı bir stok yönetimi oluşturmalıdır. Stok yönetimi, işletmelerde kârlılığı artırmak ve maliyetleri kontrol altına alabilmek için oluşturulması gereken bir bölümdür. Çünkü stok yönetimi, stok sisteminin etkin yürümesini sağlar. Stok yönetimi, işletme eğilimlerini bir bütün olarak ele alıp, stok düzeyle rini rasyonel bir biçimde çözümler. Stok yönetimi ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bir ortamda sağlıklı kararların alınmasını ve stokların ekonomik kullanılmasını sağlar. Stoklar, gelecekte beklenen talebi karşılamak için şu an atıl kalan kıt kaynakları ifade eder.Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler; etkin bir stok yönetimi ve kontrolü yapmalı, işletmede bir stok yönetimi departmanı kurularak, stok yönetimi faaliyetleri tek elden organize edilmelidir. Stoklarla ilgili görev ve sorumluluklar daha net ve açık belirlenmelidir. Stok yönetiminin sağlayacağı bilgiler, işletme yönetimine daha net kararların ve yeni yatuırnlann yapılabil mesi için en uygun stok miktanmn belirlenmesinde büyük oranda fayda sağlayacağı inancındayız. Böylece işletme gelirleri işletmenin gelişmesi ve büyütülmesinde kullanılabilecek turizm sektörüne, ülkemize daha çok katkı sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hotel establishments operate 24 hour a day and seven day in a week which should satisfy its customers needs as they occurs. The expectations and desires of the customers should be met appropriately. Unsatisfied or undermet explanation and desires on a timely manner could couse unfovorible results for establishments. To prevent these results, to meet customer demands, and to maintain businness operations, establishment should keep proper amount of materialis maintaining excess or short amount of materia list then the needed amount could bring burders to the business. The best way of preventing this, is to determine of optimal stocks nolices. And that explains the necessity and importance of material management and its prin ciples. Managers of the businness should manage materialis that will be utilized in their operations according to rational principles. To do this they should establish and supervise an independent material policy and establish an inde pendent material managemenet department of organize this function. Material managent function in the establishments should be guided by principles of to increase profits and controling costs, because material managemenet will help effective operations of purchasing system. In addition to that material mana gement will take into consideration of trends of the business as o whole and bring solutions to levels of material in a rational manner. Furthermore, mate rial management will help to make sound decisions and optimal usage of stocks in a volatile economic environment. This is a very important point beca use stock represent unused scarce resources that set apart for meetingexpected demands In the future. The findings of our study could be articula ted as follows: - Businesses that operates in the hospitality industry shoud establish an effective material management and control, - Businnes should establish on independent purchasing deparment and centrelize purchasing activities. - Duties and responsibilities regarding purchasing department should be clearly identified and defined. - Information that obtained from a good purchasing management will help top managemenet to make sound decisions, determine optimal material levels that is necessary in evaluating new investment projects. As a conclusion we could say that, is businnes utilite purchasing and material management techniques, their profits will increase, businesses will grow and their contribution to tourism industry and to our national economy will be even graeter. IV