Sulu çözeltilerden kadmiyum ve kurşun giderilmesinde bakla (Vicia faba)' nın kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of availability of broad bean (Vicia faba) for cadmium and lead removal from aqueous solutions
  1. Tez No: 411274
  2. Yazar: ASLI İNBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Gelişen teknoloji ve sanayiyle beraber ağır metal kirliliği her geçen gün doğayı ve canlıları daha fazla tehdit etmektedir. Kirlenen doğa ile birlikte canlılar bu metalleri farklı kaynaklardan almakta ve sayısız rahatsızlığa maruz kalmaktadır. Metal kirliliğini ortadan kaldırmak için yapılan işlemlerin yüksek maliyeti işi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle de daha ucuz yollar aranmakta ve bu yönde birçok çalışma yapılmaktadır. Maliyeti düşürmek adına, hem atıkların kullanılmasını hem de kirliliğin temizlenmesine olanak sağlayan biyokütle kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu nedenle yerel anlamda (Tokat) çok üretilen ve tüketilen bir bitki olması nedeniyle bakla (Vicia faba) seçilmiştir. Bu çalışmada, bakla (Vicia faba) atıkları biyosorbent olarak kullanılmıştır. Çalışma, kesikli sistemde, 100 mL hacimle 250 mL' lik erlenlerde orbital çalkalayıcıda gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada; tanecik boyutu ve sıcaklık kriterleri değiştirilmiştir. Adsorplama kapasitesi olarak maksimum; 75,00 mg Cd2+/g bakla ve 75,00 mg Pb2+/g bakla değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing technology and industrial progress was resulted the heavy metal poisoning which threaten the environment and living organism. The environmental contamination leads to exposure of organism with heavy metal pollutants from numerous sources. Costly refinement processes required to eliminate heavy metal pollution that makes this task almost impossible. Therefore, there have been many studies in recent years focusing to develop the cheaper refinement techniques. Use of the biomass not only reduce the price of refinement but also contribute to recycling of organic waste. Therefore, Vicia faba was chosen because Vicia faba is a plant widely grown and consume in the local area (Tokat). In this study Vicia faba wastes were selected as a biosorbent since its readily available and cheap plant. The study progressed in 100 mL and 250 mL of erlenmeyer flask in orbital shaker as a batch system. The temperature and particle size were changed for 25 mg.L-1 and 75 mg.L-1 concentration cadmium and lead samples. Maximum adsorbtion capacity reached to 75,00 mg Cd2+/g V. faba and 75,00 mg Pb2+/g V. faba.