Gelişmiş ülkelerde ve Türkiye'de ücret politikalarının oluşturulmasını etkileyen faktörlerin mukayeseli analizi
  1. Tez No: 41131
  2. Yazar: CEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Bu tezin amacı., ücret politikasını oluşturan ekonomik ve kurumsal faktörlerin, Türkiye ve gelişmiş ülkeler bakımından mukayesesini yapmaktır. Türkiye'de ücret politikasını belirleyen faktörlerin analizi ile gelişmiş ülkeler bakımından yapılacak analiz tezin kapsamını belirlemektedir. Türkiye ile gelişmiş ülkeler arasında ücret politikası bakımından bir mukayase yapılırken kullanılan yöntem, ücret - fiyat- verimlilik - istihdam gibi ekonomik faktörler ile toplu- pazarlık- asgari ücret- vergi politikaları gibi kurumsal faktörleri birbirleriyle ilişkilendirerek incelenmektir. Bu analiz, Türkiye bakımından, planlı dönemdeki kalkınma planları ve plan hedefleri ve stratejileri bakımından yapılmıştır. Gelişmiş ülkeler için yapılan analiz ise, Avrupa Topluluğu ülkeleri ve diğer gelişmiş ülkelerin 1960 sonrası dönemdeki uygulamaları açısından ele alınmıştır. Türkiye'de ücret politikasını oluşturan ekonomik ve kurumsal faktörlerin gelişmiş ülkelerin aksine dikkatli kullanılmadığı ve fonksiyonelliklerinin giderek azaldığı görülmüştür. Gelişmiş ülkelerde ise bu göstergeler makro ve mikro dengeler bakımından uyumlu şekilde kullanılmıştır, Sonuç olarak Türkiye'de de gelişmiş ülkelerin ücret politikalarına benzer modern bir ücret politikası oluşturabilmek için muhakkak ekonomik ve sosyal göstergelerle ilişkili bir politika saptanmasının ve çalışma hayatı taraflarının katılımının sağlanmasının zaruri olduğuna inanılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRAC This research works on comparative analysis of economic and structural factors which give existence to wage policy between Turkey and the developed countries. The content of thesis is analysis of factors which determine wage policy both in Turkey and the developed countri es. The method of this comparative analysis is to examine ( search ) by means of establishing connection between economic factors such as wage, price, productivity and employment and institutional factors such as collective bargaining minimum and tax policies This analysis had been realized on development plans and the object and strategies of these plans in the planned development period in Turkey. The same analysis had been also realized on implementati ons after 1960 in both European Community and other developed count ries. It was observed that the economic and institutional factors of wage policy in Turkey was not used carefully and the effectiveness of these factors decreased gradually unlike the developed countries. In view of macro and micro balances, these factors in developed countries had been used in accordance as a result of reconcilatory policies of the re levant parties. Therefore, effectiveness of these factors in determining the wage policy in developed countries increases. For realizing a modern wage policy which seems to developed countries policies in Turkey. Finally, for fulfilling a modern wage policy in Turkey which se ems to developed countries' policies, a policy which has relation with economic and social indicators must be determined separately the parti es of work life must be persuaded to this objects.