Organomineral gübre uygulamalarının ayçiçeği verim ve kalite parametreleri üzerine etkileri
Effect of organomineral fertilizers on sunflower yield and quality properties
- Tez No: 411305
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışma; Aydın'ın Söke ilçesinde üretici koşullarında ayçiçeği yetiştiriciliği yapılan arazide yürütülmüştür. Denemenin istatistiki planlaması;tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Organomineral gübreler; farklı dozlarda olmakla birlikte mineral gübreler kullanılmıştır. Dört farklı gübre çeşidi iki farklı doz olarak uygulanmış olup bu uygulamaların ayçiçeğinde verim ve kalite parametrelerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çiçeklenme ve hasat sırasında yaprak analizleri için yaprak örnekleri alınmıştır.Bu örneklerdeki besin element içerikleri bitkinin farklı fizyolojik dönemlerinde gübre faklılıkları göz önünde bulundurularak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak farklı gübre ve doz uygulamaları ayçiçeği bitkisinde besin madde miktarı değişimi üzerine istatistiki yönden önemli seviyede etkili bulunmuştur. Bununla birlikte;organomineral gübre uygulaması, ayçiçeği bitkisinin mineral gübre çeşitlerine göre verim ve kalite parametrelerini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in Aydın, Söke on a field conditions. The experiment was planned randomized block design with three replications. Four different fertilizers were applied as two different doses that experiment was aimed to identify these applications on sunflower's yield and yield quality. In order to find out the plant's nutrient level, in two different physiological periods that including blooming and harvest periods, leaf sample was taken to examine the plant's nutrient level. As a results showed that, different doses and fertilisers are statistically important on the sunflowers' nutriment level, yield amount and yield quality. Also organomineral fertilisers were more effective on sunflowers' yield and yield components.