TCDD bünyesinde anne ve çocuk sağlığı hizmetleri ile doğurganlık ve ölümlülük düzeylerinin dolaylı teknikler yardımıyla hesaplanması
Mother and infant health services and calculation of fertility and mortality levels through indirect techniques with in TCDD
  1. Tez No: 41135
  2. Yazar: MEHMET AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYKUT TOROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Ev Ekonomisi, Halk Sağlığı, Family Planning, Home Economics, Public Health
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
T7 ÖZET 1993 yılının Ocak ayında başlayan bu çalışmanın, saha araştırması Nisan- Haziran 1993'de bitmiştir. TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne bağlı Merkez ve toplam altı bölgede bulunan personeli içerisinde işçi ve memur ailelerinden 6 yaşı dahil küçük çocuğu olan ve 15-49 yaş grubundaki annelerin aile sağlığı kavramı içerisinde çocuk sağlığı, ve aile planlaması hizmetlerinin kadının yaş, eğitim düzeyi ve bulunduğu bölge açısından analiz ve değerlendirmesi ile doğurganlık ve ölümlülük düzeylerinin dolaylı teknikler yardımıyla hesaplanmasının yapıldığı kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Türkiye genelinde çeşitli coğrafik bölgelere yayılmış olan TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü personeli içerisinden yukarıdaki şartlar altında çekilen örnek grubumuz ile Türkiye geneli için yapılan TNSA-93 araştırması (TNSA-93 araştırmasını; yukarıdaki TCDD-93 araştırmasına ait koşullar ışığında düzenlenmiş hali ile) arasında bazı karşılaştırmalar yapılmış, ortalama canlı doğan sayısı ve ortalama yaşayan çocuk sayısı arasında TCDD-93 araştırması lehine olumlu farklılıklar saptanmıştır. Aile planlaması yönteminin kullanılması ve gelecekte daha fazla çocuk istememe oranlarında da yine TCDD-93 araştırması lehine olumlu farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca, TCDD-93 araştırmasında dolaysız olarak doğurganlık ve ölümlülük sonuçlarına ulaşılamadığından TNSA-93 araştırmasından faydalanarak dolaylı yöntemlerle doğurganlık ve ölümlülük sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The case study of the thesis which started in January, 1993 has been completed between April- June, 1993. This study is a definitive study which comprises the analysis and evaluation of the services given in infant health, mother health and family planning areas with respect to the age, education and living area of the mothers within the concept of family health, of the mothers included in the age group ranging between 15-49 and who have a child within the ages of 0-6 selected from worker and civil worker families from the headquarter, and six regions of the General Directorate of Turkish State Railways and also the calculation of the mortality and fertility levels through indirect techniques. A comparison has been made between the sample group chosen from the above-mentioned TCDD staff spread to several geographic regions in Turkey and TNSA-93 research (TNSA-93 research has been arranged in harmony with TCDD-93 research) and some positive results have been achieved for TCDD-93 research regarding the average live birth rate and average living infant rate. Furthermore, some positive differences have been observed for TCDD-93 research also with the rates of family planning method and desire of not to have more children. As a matter of fact, as it was not possible to reach the mortality and fertility results directly in TCDD-93 research, the results of mortality and fertility have been indirectly attained by making use of TNSA-93 research.