Jerome David Salinger'in 'The Catcher in the Rye' adlı romanında Amerikan gençliği
American youth in Jerome David Salinger's 'The Catcher in the Rye'
- Tez No: 41136
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GENCAY GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ JEROME DAVID SALINGER'İN THE CATCHER IN THE RYE ADLI ROMANINDA AMERİKAN GENÇLİ?İ CENGİZHANAKDA? Danışman: Yrd. Doç. Dr. Gencay GENÇ Jüri: Yrd. Doç. Dr. Gencay GENÇ Jerome David Salinger'in The Catcher in the Rye adlı romanında Amerikan Gençliği başlığı altılıda yazarın romanında çizdiği kapsamda 1950'li yıllar Amerikan gençliğinin birbirleri ile ve içerisinde yaşadıkları toplumun değer yargılarıyla ilişkilerini incelemeye çalıştık.Yazarın romanında gölemlediğimiz kadarıyla savaş sonrası Amerika'sında gençliğin değişen değerler sistemi içinde yaşadığı bunalımlara açıklık kazandırmaya gayret gösterdik. Hakkında yazı yazılmasına karşı çıktığı ve özellikle özel hayatı ve yaşantısı hakkında fazla bilginin bulunmadığı yazarın eserini incelerken büyük ölçüde eserin asıl metninden yola çıkarak çalışmamızı metin üzerinde ve romanda çizilen tablo üzerinde yoğunlaştırdık.Toplumun içinde yaşanan sorumlar ve çatışmaların sonucunda gençlerin yanılsamalardır kurtularak yaşamı ve kendini tanıma ve bilme yönünde çaba göstermesinin dürüst bir yaşam için gerekli olduğunun sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis AMERICAN YOUGHT EST JEROME DAVID SALINGER'S THE CATCHER IN THE RYE CengizhanAKDA? Supervisor : Assist Prof. Dr. Gencay GENÇ 1995, Page: Jury :Assist Prof. Dr. Gencay GENÇ Under the title of The American Youth in The Catcher in the Rye of J.D. Salinger we have tried to define the relationship of the American young people both among themselves and with the moral values ofthe society in which they live as they were drawn by the novelist In our study we have tried to diccuss the conflicts of teh Amernican youth in the sytem ofthe changing social values as it has been portrayed by J. D. Salinger. As there is little information about the auther we have mostly dealt with the text ofthe novel. We have concluded that it would be necessary for the youngesters to get rid of the illusions and try to know life and theirselves in order to lead an honest life.