Sulu çözeltilerden kadmiyum ve kurşun giderilmesinde mahlep (Prunus mahalep)' in kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of availability of mahlep (Prunus mahalep) for cadmium and lead removal from aqueous solutions
  1. Tez No: 411367
  2. Yazar: SEDAT KARAYUMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gelişen teknoloji ve sanayiyle beraber ağır metal kirliliği her geçen gün doğayı ve canlıları daha fazla tehdit etmektedir. Kirlenen doğa ile birlikte canlılar bu metalleri farklı kaynaktan almakta ve sayısız rahatsızlığa maruz kalmaktadır. Metal kirliliğini ortadan kaldırmak için yapılan işlemlerin yüksek maliyeti işi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle de daha ucuz yollar aranmakta ve bu yönde birçok çalışma yapılmaktadır. Maliyeti düşürmek adına, hem atıkların kullanılmasını hem de kirliliğin temizlenmesine olanak sağlayan biokütle (kabuklardan, ölü hücrelere, hayvansal atıklara varana kadar….) kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada, mahlep atıkları biosorbent olarak kullanılmıştır. Çalışma, kesikli sistemde, 100 mL hacimle 250 mL' lik erlenlerde orbital çalkalayıcıda gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada; tanecik boyutu ve sıcaklık kriterleri değiştirilmiştir. Adsorplama kapasitesi olarak maksimum; 75,00 Cd2+ mg /g mahlep ve 75,00 Pb2+ mg / g mahlep değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing technology and industrial progress was resulted the heavy metal poisoning which threaten the environment and living organism. The environmental contamination leads to exposure of organism with heavy metal pollutants from numerous sources. Costly refinement processes required to eliminate heavy metal pollution that makes this task almost impossible. Therefore, there have been many studies in recent years focusing to develop the cheaper refinement techniques. Use of the biomass not only reduce the price of refinement but also contribute to recycling of organic waste (fruit peels, dead cell, and animal by product, etc.). In this study Prunus mahaleb wastes were selected as a biosorbent since its readily available and cheap plant. The study progressed in 100 mL and 250 mL of erlenmeyer flask in orbital shaker. The temperature and particle size were changed for 25 mg.L-1and 75 mg.L-1 concentration cadmium and lead samples. Maximum adsorbtion capacity reached to 75,00 mg Cd2+ /g mahaleb and 75,00 mg Pb2+ / g mahaleb.