Çiftlik ve toplama merkezlerinden alınan sütlerde fabrika pastörizasyonu ve ev tipi pastörizasyonun sütteki bazı kimyasal bileşenleri üzerine etkisi ve çiğ sütteki kimyasal bileşenlerle karşılaştırılması
Determination of some chemical components in milk received from livestock and collection centers: investigation of the effect of factory and household pasteurization on chemical components
  1. Tez No: 411383
  2. Yazar: ÖZLEM POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEYLAN, PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada; Sivas ve Tokat çiftlik sütleri ve Çamlıbel (Tokat) ve Pazar (Tokat) bölgesi toplama sütlerinden alınan örneklerde, kimyasal ve fizikokimyasal değerlerin (yağ, yağsız kuru madde, yoğunluk, protein, donma noktası, laktoz, iletkenlik), makro ve mikro elementler ile yağ asitleri miktarlarının, çiğ süttekilere göre fabrika tipi pastörizasyon (FTP) (85 oC'de 5 sn ısıtma) ve ev tipi pastörizasyonla (ETP) (kaynatmayla) değişimi incelendi. Kimyasal ve Fizikokimyasal değerler“Milkana Multi Test Ultrasonik Analiz Cihazı”, yağ asitleri Gaz Kromatografisi, makro ve mikro elementler ise ICP ile analiz eildi. Elde edilen sonuçların istatiksel analizleri, SPSS 17 istatistik programı kullanılarak faktöriyel deneme metodu ile yapıldı. Elde edilen sonuçlara ğöre, özellikle Laktoz ve Ca'un miktarlarında her iki pastörizasyon tipinde de azalma gözlenirken, diğer değerlerde çok önemli değişim olmadığı tespit edildi. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre doymuş ve doymamış yağ asitleri miktarı ısıl işlemlerden etkilendiği görülmüştür. FTP işleminde çiğ süte göre toplam doymuş yağ asitleri miktari artarken toplam doymamış yağ asitleri miktarı da azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the four different milk samples were received from the Sivas and Tokat livestock and Çamlıbel (Tokat) and Pazar (Tokat) milk collection centres. The change of chemical and physicochemical values (fat, non-fat dry matter, density, protein, freezing point, lactose, conductivity), macro and micro element amounts and fatty acids amounts in these samples with factory-type pasteurization (FTP) (at 85 oC, heating of 5 sec.) and household by pasteurization (ETP) (traditional boiling) were examined and compared with raw milk samples. While chemical and physicochemical values were determined by Milkana Multi-Tester Ultrasonic Analyzer, fatty acids were analyzed by Gas Chromatography and macro and micro elements were measured by ICP. Statistical analysis of the obtained results were performed with SPSS 17 statistical softwarw using tha factorial experiment method. According to obtained results, especially, while the amount of lactose an Ca were decreased in both types of pasteurization, there was no significiant change in the other values. The amount of saturated and unsaturated fatty acids, based on the results obtained in this study was found to be affected by thermal treatment. While the total amount of saturated fatty acids incresed, the total amount of unsaturated fatty acids is reduced in the FTP aplication.