İkinci basamaktan lineer olmayan diferensiyel denklemler için salınım kriterleri
Oscillation criteria for nonlinear second order differential equations
- Tez No: 411387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak ikinci basamaktan çeşitli yapıdaki lineer ve yarı lineer diferensiyel denklemlerin salınımlılık kriterleriyle ilgili temel tanım ve literatürde elde edilen bazı sonuçlar üzerinde duruldu. Daha sonra, ikinci basamaktan lineer olmayan bir diferensiyel denklem sınıfı göz önüne alınarak bu denklemin salınımlılığı için yeni sonuçlar verildi. Son olarak elde edilen sonuçları örneklerle açıklamak için bazı uygulamalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the basic definitions of linear and half linear second order differential equations of various structures and some oscillation results in literature are emphasized. Then, a class of second order nonlinear differential equations has considered and new results for oscillation of this equation are established. Finally, some applications are given to illustrate the results.