Kısa dental implantlarda implant üstü protetik yapılara etki eden fonksiyonel kuvvetlerin sonlu elemanlar analizi yöntemiyle incelenmesi
Investigation of functional forces effect on different implant prosthetic structures at short dental implants with the method of finite element analysis
- Tez No: 411439
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir implant tasarımının gerçekleştirilmesi sırasında göz önünde bulundurulması gereken parametreler gerçek bir mühendislik sorunudur. Dental implantlardan uzun süreli ve hatta ömür boyu başarıların elde edilebilmesi için sadece implant estetiğinin değil, implant-abutment bağlantı noktalarının, boyutlarının ve çiğneme kuvvetlerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu sayede hem estetik, hem de güvenilir dental implantların tasarımı ve uygulaması mümkün olabilir. Çalışmalar sırasında kullanılan çene modeli bilgisayarlı tomografi görüntüsünden gerçek boyutlarında elde edilmiştir. Çene kemiği üzerine uygulanan dental implantların tasarımı katı modelleme programımız vasıtası ile yapılarak daha sonra analiz ve simülasyon aşamalarına geçilmiştir. Elde edilen sonuçlarda 3 farklı model için çeşitli yüksekliklerde implant vidaları ve abutmentlerin gerilme değerleri kıyaslanarak başarı oranlarının şartlara bağlı olarak değişimi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the realization of an implant design, the parameters to be taken into consideration is a real engineering problems. To get long-term and even lifetime success of dental implants, the implant aesthetics is not enough, the implant-abutment connection point, dimensions and chewing forces must be taken into consideration. In this way, both aesthetic and reliable design and application of dental implants may be possible. During work-size, jaw models are used in actual size which has obtained from computed tomography. Exerted of jaw design of dental implants have made by means of our solid modeling program and then passed to stages of analysis and simulation. The results obtained for three different models, different height of the implant screws and abutments stress values have compared and the success rate changes was observed depending on the circumstances.