Döviz kuru ve çoklu regresyon modeli ile döviz kurunun tahmini
- Tez No: 41157
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Son yirmi yıldır döviz kurlarında büyük bir hareketlilik yaşanmaktadır. 1970'lerde Bretton Woods sisteminin yerini serbest döviz kuru sistemine bırakması, yöneticilerin karar almalarında belirsizlik kaynağı olmuştur. Bu nedenle, işletmeler döviz kuru dalgalanmalarından kaynaklanan risklerle karşı karşıya kalmışlardır. Döviz kurlarının beklenenin aksi yönde değişim gösterebilmeleri işletmelerin büyük ölçüde zarar etmelerine neden olabilmektedir. Yukarıda belirtilen nedenler sonucu döviz kurunun tahmini önem kazanmıştır. Bu konuda pek çok çalışma yapılmış olmasına rağmen her durum için geçerli olan tek bir model henüz geliştirilememiştir. Döviz kurunu etkileyen değişkenlerin çok fazla sayıda olması problemin çözümünü oldukça güçleştirmektedir. Bu çalışmada yedi bağımsız değişkenin döviz kuru üzerindeki etkisi araştırılmış ve Türkiye için uygun bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda yedi değişkenden büyük ölçüde ikisinin, toptan eşya fiyat endeksi ve faiz oranı değişkenleri, döviz kurundaki değişimi açıklamada etkili olduğu bulunmuştur. Gelecekte benzer çalışma yapacak olan araştırmacıların bu çalışmada kapsanmayan yeni değişkenleri önerilen modele dahil etmesi döviz kurundaki değişimin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacaktır. Döviz kuru tahmini daha fazla araştırmaya ihtiyaç göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The past two decades have witnessed an unprecenden ted era of worldwide exchange rate volatility. The breakdown of the Bretton Woods system of fixed exchange rates in the early 1970s and its replecement by a system of floating exchange rates, has introduced a source of serious uncertainty to business decision-making. Therefore, businesses of all types face risks arising from fluctuations in exchange rates. Adverse movements in these rates can seriously threaten the profitability of enterprises. Due to these reasons forecasting exchange rates has gained importance. Although there are many studies in this field, any model applicable to all situations hasn't been developed yet. The fact that variables known as affecting exchange rates are numerous makes hard to solve the problem. This study tries to investigate the effects of seven independent variables on the exchange rate and develop a model suitable for Turkey. The result of the study shows that to a great extent two variables out of seven, namely wholesale price index and interest rate, are found to be explanatory to the change in the exchange rate. The prospective researcher in this specific field adding new variables to the proposed model other than covered in the study may develop a better understanding of the exchange rate changes. Exchange rate forecasting remains as an area that needs further investigation.