Bazı geçiş metallerinin moleküler imprinting metoduyla zenginleştirilmesi
Enrichment of some transition metals with molecular imprinting method
- Tez No: 411634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İyon baskılı polimerler, yıkama ile uzaklaştırılmış iyonu yeniden bağlama özelliğine sahip, inorganik iyonlar varlığında seçicilik gösteren, nano-gözenekli polimerik malzemeler olarak tanımlanır. Fonksiyonel monomer veya monomerlerin, çapraz bağlayıcı varlığında tayin edilecek iyon (hedef molekül) etrafında polimerleştirilmesi ile elde edilir. İyon baskılanmış polimerler, katı faz ektraksiyonu, membranlar ve sensörler olarak kullanım alanı bulmuştur. Bu çalışmada; vinil asetat fonksiyonel monomer (VA), divinil benzen (DVB) çapraz bağlayıcı ajan ve Cu2+ iyonu kalıp molekül olarak kullanılarak; Cu2+ iyonunu seçimli olarak bağlayabilen iyon baskılı polimerler hazırlanmıştır. Hedef iyon, adsorbandan uzaklaştırılarak geri bağlama çalışmaları yapılmıştır. Cu2+ için yüksek seçicilik gösteren yeni adsorbanın Cu2+'nın sulu çözeltilerden geri kazanılmasında kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ion imprinted polymers (IIPs), defined as nano-porous polymeric materials which is enable to binding ions as well as selectivity in the presence of inorganic ions. In the presence of the functional monomer or monomers and cross link ion was polymerized via bulk polymerization method. Ion imprinted polymers is used for the solid-phase extraction (SPE), membranes and chemical sensors. In this work, Cu2+ -imprinted polymer (IIP) material was prepared by bulk polymerization with vinyl acetate (VA) as the functional monomer and divinyl benzene (DVB) as the cross-linking monomer in presence of benzoyl peroxide (BPO) as initiator and methanol as porogen. Ion binding studies were carried out by removing the Cu2+ ions from the polymeric particles. Due to high selectivity shown by this new material for Cu2+ ions, it has been successfully employed for the selective separation and preconcentration of Cu2+ ions from aqueous systems.