Türkiye'de yat turizminin geliştirilmesine yönelik bir model önerisi
- Tez No: 41167
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİT EVLİYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de yeni bir turizm çeşidi olarak ortaya çıkan, eldeki imkanların iyi kullanamamasından ve sektörün tam anlaşamamasından dolayı önemi henüz kavranamamış olan yat turizmi çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Ülkemizin sahip olduğu yat turizm potansiyelinden hareketle yat turizminin sorunlarına çözüm aranması, Türkiye'yi daha gerçekçi ve olumlu sonuçlara götürecektir. Bu yaklaşımdan hareketle Türkiye için yat turizmini önemli kılacak ve sorunlarının azaltılmasına olanak verecek“ Türkiye'de yat turizmini geliştirme önerileri ”çalışmamızın ana amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın kapsamı; yat turizmi ile ilgili kavramlar ve bu sektörün ülkeler için önemi, Türkiye'de yat turizminin oluşmasına imkan sağlayan potansiyel faktörlerinin incelenmesi ve ülkemiz yat limanlarına uygulan anket çalışması sonucunda ulaşılan bulgulardan oluşmaktadır. Yaptığımız çalışmada ülkemiz yat turizminin sorunları; alt yapı, çevre, eğitim, tanıtma ve pazarlama ve mevzuat olmak üzere beş ana grupta toplandığı saptanmış ve sorunların en asgari düzeye indirgenmesine ve çözüm aşamalarına yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yatch tourism, which has emerged as a new kind of tourism in Türkiye has became the subjet of our study. The importance of yatch tourism has not been understood yet since the sector could not be understood exactly and available sources could not be used well. Starting from the potential sources of yatch tourism owend our country, finding a solution for the problems of tourism would contribute Türkiye to more real and positive results. Considering this approxiomation, suggestions for the development of yacht tourism in Türkiye which are cabable of minimizing yatch tourism proplem, became the main purpose of our work In the direction of this aim, the extent of my study has been the conceps related to the yatch tourism and the importance of this sector for the other countries, some findings to be arrived at the results from the research in potential factors contributing the formation of yacth tourism to yacht harbours in our country. In the study in which we have performed, it has been determined that the problems of yacht tourism have focused on the environmental, educational, advertisement a marketing and administration. Finally, some suggestions which minimizing the proplems and their solution related the processes have also been proposed.