Hazır giyim işletmelerinde çevresel etki değerlendirme (ÇED)
- Tez No: 41168
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUBA VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Textile and Textile Engineering, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada, özellikle hazır giyim işletmelerinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başlığı altında işletmelerin üretimde çevresel yaklaşımı, çevresel çalışmaları ve çevreye etkilerinin değerlendirilmesine çalışılmıştır. Birinci bölümde genel olarak hazır giyim endüstrisi ve çevre hakkında bilgi verilerek, çalışma konusunun sektör açısından önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde kavramsal çerçeve ve literatür incelenerek konu ile ilgili bilgiler aktarılmış; ayrıca çalışmayla ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde kullanılan materyal ve materyalin değerlendirme şekli olan yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise anket sonucu elde edilen bulgular hem kendi içerisinde hem de eldeki literatürle ilişki kurularak tartışılmış ve bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde sonuç ve önerilere yer verilerek araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda bir sonuca varılmıştır. Sonuçlara ilişkin Hazır Giyim İşletmelerine bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT tn this work, it is tried to collect especially the approach to environment of administrations by producing, environment works and to value the environments effect under the title 'Ready-Made Clothes Administrations'. In the first part is stressed by giving information about the industrial of the Ready-Made Clothes and the environment and the importance of the subject for the sector. In the second part is given conceptual contour and information by inquiring the literature, besides exploring concerning the subject are mentioned. In the third part it is given information about the material which is wed and the method which is the value of the material. In the fourth part are the conclusions of the inquiry as in itself as making relation with the available literature discussed and tried to find a conclusion. In the last part is taken place for the conclusions and the suggestions. It is come to a conclusion with regarding to the discovering from the exploration with regarding to the conclusion is given some recommends to the Ready-Made Clothes Administrations.