Alacak yönetimindeki etkinliğin firma değerine katkısı
- Tez No: 41169
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET Firmaların varlık yapıları incelendiğinde işletme sermayesinin duran varlıklardan daha fazla olduğu ortaya çıkmaktadır. Türkiye'deki işletmelerde işletme sermayesinin toplam varlıklar içerisinde % 65 ve işletme sermayesi içerisinde de alacakların % 45 civarında olduğu tespit edilmiştir. Bu bakımdan alacakların toplam içerisindeki ağırlığına paralel olarak firmaların likiditeleri, finansman yapıları ve kârları üzerinde etkili olmaktadır. Bu etki, ancak alacak yönetiminin bölümlerini oluşturan, kredi taleplerinin analizi, uygun alacak seviyesinin belirlenmesi ve alacakların nakte dönüştürülme teknikleri gibi konuların etkin bir şekilde yönetilmesi ile sağlanacaktır. Alacak yönetiminin firma değerine katkısını inceleyen tez üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde alacak kavramı, alacakların çeşitli açılardan gruplandırılması ve alacak yönetiminin önemi ile amaçlarının işletme açısından taşıdığı önem vurgulanmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde, alacak seviyesini etkileyen faktörler ile vadeli satış politikalarının tespiti üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca işletmelerin optimal alacak tutarlarının belirlenmesi hususu tartışılmış ve örneklerle optimal alacak tutarlarının, işletmenin net şimdiki değerine olan etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, firma değerine katkısı yönünden şüpheli alacakların tahmininde kullanılan yöntemlerden klasik yöntemler ve Markov Zincirleri Yöntemi anlatılmış, yöntemlerin sonuçları örneklerle desteklenmeye çalışılmıştır. Diğer taraftan alacakların nakte dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerden Factoring, Forfaiting ve menkul kıymetleştirme anlatılmıştır. Son olarak alacakların yönetiminde uygulanan tüm politikaların genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been found out that the working capital has been much more than the fixed assets when examined assets' structures of the firms. It has been determined that in companies in Turkey the working capital is 65 % in total assets and the receivables are about 45 % in the working capital, so the firms' liquidities, parallel to the weights for the receivables in total have influences on financial structures and its profits. This influence will however be obtained with an effective management of the matters such as analysis of loan demands, which form the parts of management of Account receivable; determining of adequate receivable level and techniques for converting receivables into cash. The thesis, examining how management of receivable contributes to the value of the firm, is made up of three chapters. In the first chapter of the study, the concept of the receivable, the classification of the receivables in many respects, and the importance carried from the point of the firm relating with the aims have been pointed out.IV In the second chapter, the factors which influence the level of receivable and determining the policies of the sale on account have been discussed. In this chapter, the matter for optimal receivable amount has been argued and the influences of the optimal receivable amounts with the examples to the firm's net present value have been made clear. In the third chapter, the approaches; classical approaches and Markov Chain Approach, which have been used for the estimation of bad debts in contribution to the firm's value have been discussed, and the results of the approaches also have been supported with the examples. On the other hand factoring, forfaiting and securitization which are techniques used for converting receivables into cash have been argued. Finally, all the policies applied on the management of receivables have been generally evaulated.