Teaching writing for military correspondence
Askeri yazışma için yazma becerisinin öğretimi
- Tez No: 41170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ERSÖZ KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Linguistics, Education and Training, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
11 ÖZET Bu çalışma Kara Harp Okulu'nda ileri seviyede ingilizce öğrenimi gören Harbiyelilerin kendilerini yazarak anlamlı bir biçimde ifade edebilmelerine zemin hazırlamak, askeri yazışmada bulunabilecek öğrencilere geleneksel yazma biçimleri ve uygun konu kapsamlarını sağlamak, bundan başka, askeri liselerde ingilizce öğrenen ve bugün veya gelecekte askeri amaçlı yazışma yapacak öğrencilere genel bir tekrar ve referans kitabı olarak kullanılmak için hazırlanmıştır. Bu çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Tezin I nci bölümü tartışma konusu olacak problemi sunmakta ve bu problemin varsayımlarını da kapsamaktadır. II'nci bölüm konu ile ilgili geleneksel görüşlerin vurgulandığı literatürün taranması ve yazma becerisi öğretiminin tarihsel gelişimi konularını içermektedir. III üncü bölümde öğrencilerin tanınması ve ihtiyaçlarının tespiti amacı ile bir anket çalışması yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Bu tezin esas konusunu oluşturan IV üncü bulum Harp Okulu birinci sınıf Yazma dersi konu kapsamını içermektedir. Bu bölüm, aynı zamanda, Yazma dersi için önerilen programda kullanılacak metin ve aktiviteleri de sunmak-ııı tadır. Konu-kapsam analizi yapıldıktan sonra V inci bölümde varılan sonuçlar özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study is designed to enable the military stu dents, who follow an English course at an intermediate to advanced level, to express themselves coherently in writ ing, to provide samples of conventional forms of writing and appropriate practice material for these students who may now or in future need to write in English for military correspondence and finally, to act as a revision course for students who have previously learned English as a for eign language in the Military High School. The present study has 5 chapters. Chapter I of the study brings forth the problem to be discussed throughout the study. The assumptions of the problem are also given in Chapter I. Chapter II is a review of the relevant literature in which traditional views are emphasized and their contributions to recent studies are discussed. This chap ter tries to display the historical background and the development of the teaching of the writing skill. Chapter III deals with an appropriate survey form in order to discover who the students are, what the students bring to class and what they need.Chapter IV, which is the core of the present study, covers different writing-tasks to be included in the writ ing course for the first year students at the Turkish Mil itary Academy. This chapter also tries to apply some sam ple texts and classroom activities to the suggested syl labus for the Writing Course in English. After the analy sis of the writing-tasks, the general conclusions drawn are displayed. Chapter V is the conclusion part which also summarizes the research carried out in this study.