State Behavior in Cyberspace: Russia, China and the USA
Siber alanda devlet davranışları: Rusya, Çin ve ABD
- Tez No: 411796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ TUĞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma ulus-devletlerin siber alanda uluslararası devlet davranışları normlarını neden ve nasıl çiğnediğini araştırmaktadır. Bu araştırma yüksek siber yeteneklere sahip olan ulus-devletleri, herhangi bir bilgi kontrol tekniği veya bunun gibi görsel domainlerin anonimliğini ve birbiri ile bağlanabilirliğinden dolayı keyfi olarak karışıklığa sebebiyet vererek uluslararası güç denemesi yaptıklarından daha çok fayda sağlamaktadırlar. Öbür taraftan, düşük siber yeteneklere sahip ülkeler bu tür sınırsız ve rekabetçi domainlere karşı kurtluşu ancak inkar, bozma, manupilasyon ile vatandaşlarının bu tür internet ve network teknolojilerine girişini engellemekte aramaktadır. Bu görsel domain savaş hali için başka bir arena olabilirdi ama bu mümkün değil, çünkü onun anonim özelliği var, bu ise ulus-devletlerin istediğidir.
Özet (Çeviri)
This study investigates why and how nation-states infringe on international norms of state behavior in cyberspace. The research has discovered that nation-states with high cyber capabilities are more likely to benefit from anonymity and interconnectivity of this virtual domain to exercise their power internationally by arbitrarily interfering with internationally interconnected infrastructure or using any type of information control techniques. On the contrary, countries with low cyber capabilities prefer to survive in such borderless and competitive domain by denying, disrupting, manipulating their citizens' access to the internet or other networked technologies. Moreover, all cases of norm infringement in a virtual domain are directly related to the political conflicts in reality. If this virtual domain became another arena for warfare then this is not because of its ubiquitous or anonymous feature, this is what states make of it.