The calculation debate in socialist economies
Sosyalist ekonomilerde hesaplama tartışması
  1. Tez No: 411797
  2. Yazar: SERCAN KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Sosyalist Planlama üzerine olan Hesaplama Tartışmasını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Hesaplama Tartışması, 1920'ler ile 1940'lar boyunca sosyalistler ile Avusturya Okulu liberalleri arasında geçen ve sosyalist bir planlı ekonominin işleyip/işleyemeyeceğinin ve etkili kaynak dağıtımını sağlayıp/sağlayamayacağının tartışılmasıdır. Tez, literatürde adı 'Hesaplama Tartışması' olarak geçen bu tartışmayı ele aldıktan ve tanımladıktan sonra, bu tarihsel tecrübenin ve birikimin ışığında, bugüne dair bu tartışmanın yansımalarını incelemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla, yaşananlardan dersler çıkaran ve 'Yeni Bir Sosyalizmin/Sistemin' mümkün olduğunu savunan çalışmaların kısa bir sunum ve tanıtımı yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to analyze the calculation debate in socialist planning. This issue was discussed, from the 1920s until the late 1940s, between economists of the Austrian School and socialist economists. The calculation debate can be defined as the discussion of the impossibility of efficient distribution of economic resources in planned economies. After analyzing and defining 'the Calculation Debate', that is named so as in the literature, the thesis aims to study the reflections of this debate under the light of historical experiences. In this sense, there will be a presentation and brief summary of the works that are advocating the idea of 'A New Socialism/System' is possible and including the lessons of these historical experiences.