Van ilinde su ürünlerinden balıkçılığın ekonomik coğrafya bakımından değeri
  1. Tez No: 41185
  2. Yazar: SABAHATTİN ARVAS
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Van îli. Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Murat- Van Bölümü'nde yer alır. Yapı ve morfolojik bakımından farklı özellikler gösterir. İlde ortalama yükseklik, Türkiye ortalamasının üzerindedir Araştırma sahasında ana çizgileri ile bir kara iklim tipi hakim olmasına rağmen, Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü'nün sahada bulunması ve coğrafi faktörlerden yükselti, dağların uzanışı, bakı, Van Gölü'ne yakınlık-uzaklık gibi unsurlar iklimin bu alanda yöresel değişme göstermesine neden olur. Van ilinde kışlar kar yağışlı, yazlar sıcak ve kuraktır. Dolayısıyla yeryüzü şekilleri ve iklim karakterine uygun olarak yörede yaşıyan halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanır. Türkiye'nin ve dolayısıyla Doğu Anadolu Bölgesi'nin zengin yeraltı ve yerüstü su potansiyeline sahip illerinden birisidir. Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü başta olmak üzere, çok sayıda göl, baraj göl, gölet ve akarsu il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Van Kapalı Havzası yurdumuzun büyük kapalı havzalarından birisidir. Kapalı havzanın her tarafında bulunan yüksek dağlardan, Van Gölü'ne doğru çok sayıda akarsu akmaktadır. Bunların en önemlileri Zilan, Bendimahi, Karasu, Hoşap (Güzelsu) ve Deliçay akarsularıdır. Yeraltı ve yerüstü su potansiyeli bakımından zengin bu ilimizde, su ürünlerinden balıkçılık faaliyetleri için oldukça zengin bir ortam mevcuttur. İldeki en önemli balık türü, Van Gölü'nde yaşıyan ve yumurtalarını bırakmak için tatlı sulara geçen İnci kefalı balığıdır. Diğer önemli' balık türleri aynalı sazan, dağ ve gökkuşağı alabalığı, bıyıklı balık, inci balığı, siraz ve çöpçü balığıdır. Avlanma araç ve tekniklerin gelişme göstermesi yanında, avlanma sahalarıyla ilgili yasal statünün uygulanması sonucu, Van ili balık üretiminde her geçen yıl artışlar sağlanmıştır, öte taraftan, ildeki barajgöl, gölet ve akarsularda kültür balıkçılığı çalışmaları olumlu neticeler vermektedir. Erçek Gölü'nün inci kefali yavru balıklan atılarak balıklandırılması devam etmekte olup, bu durum gelecekte ildeki İnci kefali balık üretiminin daha da artmasına katkıda bulunacaktır. Gökkuşağı alabalığı üretmek amacıyla kurulmuş bulunan havuz balıkçılığının son yıllarda gelişme göstermesi, yeni tesislerin kurulmasını teşvik etmektedir. İçsu ve kültür balıkçılığı, ülkemiz ve Doğu Anadolu Bölgesi toplam balık üretimi içerisindemiktar ve potansiyel bakımından küçümsenmiyecek bir yere sahiptir. Sözgelimi, Türkiye tatlısu balık üretiminde sazan balığından sonra en büyük miktarı incikefalı balığı teşkil etmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi toplam tatlısu balık üretiminde, Van ili tatlısu balık üretimi en büyük miktarı oluşturur. Ayrıca hayvancılığın giderek azaldığı ve tarımsal üretimin istenilen seviyeye kavuşturulmaması, balıkçılığın önemini artırmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi'nde ve dolayısıyla Van ilinde balıkçılığın hayvancılığa alternatif duruma gelmesi söz konusudur. Su ürünleri potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik alt yapı hizmetlerinin yeterli olmaması sonucu, Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi ile il ekonomisine olan katkısının istenilen seviyeye ulaşmasını engellemektedir. Araştırma sahası zengin ve büyük bir su potansiyeline sahip olmakla beraber; bu potansiyelin balıkçılık faaliyetlerine yönelik yeterli bir şekilde değerlendirilmesi ancak; sahada su ürünleri ile ilgili araştırma ve incelemelerin bir plan dahilinde, kesintisiz sürdürülmesi, potansiyelin korunması, av yasaklarına uyulması, uygun araçlarla avlanılması, üretici-öğretici-yönetici ve bilimsel kuruluşların ortak çalışması, eksik ve aksaklıkların zamanında giderilmesi, balıkçılığın teşvik edilerek desteklenmesi, balık değerlendirme, pazarlama imkânlarının kurularak genişletilmesi ve çevre sorunlarına karşı duyarlı olmakla mümkündür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The city of Van is situatod at upper Murat Van part of Eastern Anatolia. It shows different strunctural and morphological features. The avarage altitude is above the avarage altitude in Turkey. Though the climate is hot and dry, the altitude, the chain of mountains, sunny shapes, the lake and other geographical fastors affects the cimate in this region. It is snowy in winter, and hot and dry in summer. Conseguently the peple in the region live on agruculture and animal breeding. Van is one of the citiec of Turkey and hence of Eastern anatilia which has a rich underground and meteoric water potential. In addition to Van lake, there are many streams, lakes and pools within the border of the city. Van basin is the greatest basin in Turkey. There are numerous streams and rivers flowing into the lake. The most imparteint of these are; Zilan, Bendımahi, Karasu, Hoşap and Deliçay. The rejon has a promising potential for fishery. The most important fish species is inci kefalı living in Van lake which leaves its eggs in fresh water openings. The other considerable fish species are aynalı sazan, dağ and gökkuşağı, bıyıklı, inci balığı, siraz and çöpçü. As a resault of the improvement in fishing technicgues and eguipmerit as well as the legal regulations, the rate of production has raised wnsiderably. On the other hand aguaculture is gradually becoming commen among fish rearers. To raisethe production of inci ketali, fish aggs are being left in Erçek lake. Since aguaculture has improved in recents years to produce fish rearing foundations are being encourayed. Agucecultura and fishing in lake has an important place in fish production in Turkey and Eastern Anatolia. For example fresh water fish production has the greatest rate in general fresh water fish production in Turkey. Due to the decrease in animal breeding and agiculture, the importance of fish production in the region bears an unignorable significence. It so seems that in East Anatolia, fishing is a potential alternative to animal breeding. Because of the lack of necessary support and interect in fishiug, this important source of production is not at a desired level.IV Though Van has great water sources appropriate for water products these sources are not profited from well. In order to should be done, consisten with well propered plan between Universities and related Institutions, fish must be provided with necessary information and aguipment, marketing facilities shoud be provided and the environmental problems should be handled carefully.