Hastanelerde malzeme yönetim teknikleri ve kamu hastaneleri için bir model önerisi
  1. Tez No: 41186
  2. Yazar: DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK TATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Hastanelerin sınırlı kaynaklarla belirlenen amaçlarını yerine getirebilmesi ve hizmetleri aksamadan, kaliteli bir şekilde yürütebilmesi, öncelikle gerekli olan malzemelerin istenilen yer ve zamanda, istenilen miktarda ve nitelikte hazır bulundurulmasına bağlıdır, Etkin bir malzeme yönetim sisteminin bulunmaması sonucu ortaya çıkabilecek malzeme yetersizliği veya yokluğunun maliyeti maddi olduğu kadar diğer isletmelerden farklı olarak hastalık, acı ve ölüm gibi parasal olarak ölçülemeyen manevi kayıplarıda kapsar. Malzeme yönetim sisteminin etkinliği hastanelerde arzettiği hayati önemin yanısıra, sınırlı olan isletme sermayesinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlaması ve maliyet lerde gerçekleştireceği tasarruflar açısından da ekonomik bir fonksiyona sahiptir. Etkin bir malzeme yönetim sistemi ile yapılacak satın alımlardan ve stok miktarında yapılacak in dirimlerden sağlanacak tasarruflar hastanelerin başka amaçlarını gerçekleştirmelerine imkan verecektir. Son yıllarda sağlık teknolojisinde görülen hızlı geliş meler sonucunda, hastanelerde kullanılan malzeme sayısında önemli bir artış olduğu gözlenmektedir. Kullanılan malzeme sayısı yaklaşık on bin kalemi aşmıştır. Bu kadar büyük miktar ve değerdeki malzemeleri klasik teknikler ile yönetmek güçleşmiş, bunun yerine bilgisayar destekli malzeme yönetim teknikleri kullanılmaya başlanmıştır, özellikle 1980'den sonrabilgisayar yazılım ( Software ) teknolojisindeki gelişmeler malzeme yönetimine büyük katkılar sağlamıştır. Bu çalışmada, ülkemizde hastanelerde malzeme yönetim faaliyetleri ve kullanılan yöntemlerin hastanelerin ait oldukları kurum( Mülkiyet ).yatak kapasitesi ve coğrafik konum değişkenlerine bağlı olarak farklılık göstereceği hipotezi 185 hastane yöneticisi ile yapılan anket sonucunda elde edilen veriler kullanılarak ki-kare yöntemiyle test edilmiştir. Hastane bütçesi içinde malzeme giderlerinin % 30 gibi önemli bir orana sahip olmasına rağmen, hastanelerde malzeme yönetimine endüstri isletmelerinde olduğu kadar önem verilmediği, malzeme yönetim politika ve süreçleri açısından kamu ve özel hastaneler arasında önemli farklılıkların olduğu sonucuna ulaşılmıştır. özellikle kamu hastanelerinde klasik yönetim anlayışının hakim olduğu, yöneticilerin malzeme yönetiminin ne olduğu ve önemi hakkında geniş bilgiye sahip olmadıkları gözlenmiştir. Malzeme yönetimi ile ilgili mevzuatın yetersizliği, aşırı merkeziyetçilik ve hastanelerin bulundukları ildeki tedarik kaynaklarının yetersiz oluşu kamu hastanelerinin etkin bir malzeme yönetim hizmeti sunmasını engellediği görülmüştür. Çalışmada araştırmadan çıkarılan sonuçlardan hareketle özellikle kamu hastanelerinde büyük eksikliği görülen malzeme yönetimine ilişkin yeni bir model önerisinde bulunulmuştur. J
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Achieving hospital goals with limited resources on hand depends on an effective Material Management System. This system should be effective in providing the appropriate material in the appropriate time and place. Lack of an effective Material Management System might well involve increased morbitidy and mortality, clearly an unexpectable situation as well as economic casses. Effectivity of a Material Management System helps to use Limited Working Capital effectively and to reduce total costs by ensuring economies in purchasing and inventory control. It is observed that the number and amount of materials used in hospitals has been increasing due to rapid technological improvements. Dealing with this number and amount of materials by classical techniques has been getting more difficulties and new Material Management techniques supported by computers has started to be used especially after 1980' s. In this study, operations and techniques used in Turkey hospitals for Material Management would be different, depending on the variables of ownership, bed capacity and geographical location, were hipotized. Data collected from 185 hospital managers through questionnaries were tested by chi-square method. Altough, materials expenses has a 30 % rate in the total hospital budget, it was concluded that Material Management isnot given priority in hospital as high as in industrial enterprises and there is considerable differences between public and private hospital in the material management policies and processes. It is observed that, classical management understanding dominates, especially in public hospitals and managers do not have enough knowledge about what material management is and its importance inadequacy in legistation for Material Management, overcentralization, insufficiency of suppliers in the city where hospitals are located in has put great obstacles on the way of establishing an effective Material Management System. A new Material Management model has been suggested for, especially, the public hospitals considering the results of the study.