Ratlarda, intratimpanik propilen glikolle indüklenmiş deneysel kolesteatomda sistemik infliksimab'ın tedavideki rolü
The role of systemic infliximab in the treatment of intratympanic propylene glycol induced experimental cholesteatoma in rats
  1. Tez No: 845388
  2. Yazar: FERHAT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI ŞAHİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Kolesteatomun patofizyolojisinde inflamatuar sebepler ön plandadır. Ancak günümüzde altın standart tedavi cerrahidir. Bu çalışmanın amacı, antiinflamatuar etkisi olan, bir Tnf-alfa inhibitörü monoklonal antikor olan İnfliksimab'ın deneysel kolesteatom gelişimini önlemedeki etkinliğini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 18 adet, 350-450 gr ağırlığında, erkek, wistar albino ırkından rat dahil edilmiştir. Ratlar öncelikle rastgele iki eşit gruba ayrılmıştır. İlk 9 ratın her iki kulağına 1, 8 ve 15. günlerde, 0.2 ml hacimde ve %100 konsantrasyonda intratimpanik propilen glikol ile birlikte enfeksiyon profilaksisi amacıyla 0.05 ml hacimde, 40 mg/ml konsantrasyonda gentamisin enjekte edilmiştir (Grup 1). Geriye kalan 9 ratın ise sağ kulaklarına 1, 8 ve 15. günlerde, 0.2 ml hacimde ve %100 konsantrasyonda intratimpanik propilen glikol ile birlikte 0.05 ml gantamisin (Grup 2), sol kulaklarına ise aynı günlerde 0.2 ml intratimpanik SF ile birlikte 0.05 ml gentamisin enjekte edilmiştir (Grup 3). Birinci grup tedavi grubu olarak belirlenmiştir ve bu gruptaki ratlara 1,15 ve 43. günlerde, her seferinde 5 mg/kg dozda intraperitoneal İnfliksimab uygulanmıştır. İkinci ve üçüncü grubu oluşturan ratlara ise birinci grupla aynı günlerde ve aynı hacimde SF, intraperitoneal yoldan verilmiştir. Gruplandırma, aynı lokal ve sistemik ajanlar uygulanmış kulaklar üzerinden yapılmıştır. Son intratimpanik enjeksiyondan 10 hafta sonra tüm ratlar sakrifiye edilmiştir. Tüm ratların sağ ve sol temporal kemikleri bütün halinde çıkarılarak histopatolojik inceleme için hazırlanmıştır ve patolog tarafından değerlendirilmiştir. BULGULAR: Deneyin ikinci haftasında birinci gruptan 1 rat ile ikinci ve üçüncü gruplarda ortak yer alan 1 rat ex olmuştur. Deneyin sonunda Grup 1'den 16, Grup 2 ve Grup 3'ten ise 8'er adet temporal kemik elde edilmiştir. Grup 1'de yer alan temporal kemiklerin %12.5'inde, Grup 2'de yer alan temporal kemiklerin ise %62.5'inde kolesteatom geliştiği görülmüştür. Grup 3'te yer alan hiçbir kulakta kolesteatom bulgusuna rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Inflammatory causes are at the predominant role in the pathophysiology of cholesteatoma. However, the gold standard treatment of cholesteatoma is surgery. The main aim of our study was to investigate the efficacy of an anti-inflammatory Tnf-alpha monoclonal antibody, Infliximab, in preventing the development of experimental cholesteatoma. MATERIALS AND METHODS: Eighteen male wistar albino rats weighing 350-450 g were included in our study. The rats were first randomly divided into two equal groups. The first 9 rats were injected intratympanically with 0.2 ml of propylene glycol at a volume of 0.2 ml and 100% concentration in both right and left ears on days 1, 8 and 15 (Group 1). In the remaining 9 rats, 0.2 ml intratympanic propylene glycol (Group 2) was injected into the right ear and 0.2 ml intratympanic SF (Group 3) was injected into the left ear on days 1, 8 and 15. The first group was determined as the treatment group and rats in this group were administered intraperitoneal Infliximab at a dose of 5 mg/kg each time on days 1, 15 and 43. In the second and third groups, rats were administered SF intraperitoneally on the same days and in the same volume with the first group. Our study was grouped on the basis of ears treated with the same local and systemic agents. All rats were sacrificed 10 weeks after the last intratympanic injection. The right and left temporal bones of all rats were removed whole and prepared for histopathological examination and evaluated by a pathologist. RESULTS: In the second week of the experiment, 1 rat from the first group and 1 rat from the second and third groups died. At the end of the experiment, 16 temporal bones were obtained from the first group and 8 temporal bones from the second and third groups. It was observed that 62.5% of the rats in the second group developed cholesteatoma. However, there was no evidence of cholesteatoma in any ear in the third group. In our experiment, we have shown that propylene glycol causes cholesteatoma in the middle ear of rats. However, the incidence of cholesteatoma in the first group of rats receiving intraperitoneal infliximab treatment was 12.5%.