İntratimpanik gentamisin uygulamasına bağlı kokleotoksik etkiyi önlemede deksametazonun rolü
The role of dexamethasone to preventing cochleotoxicity caused by intratympanic gentamicin application
  1. Tez No: 192319
  2. Yazar: HAŞİM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
VII. ÖZETntratimpanik gentamisin uygulaması, intractable Meniere hastalığındayaygın olarak tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Birçok avantajı bulunan buuygulamanın, amaçlanan vestibülotoksisitenin yanı sıra kokleotoksisiteyeneden olması kullanımını sınırlamaktadır.Çalışmamızda, deneysel olarak kobaylara uygulanan intratimpanikgentamisinin neden olduğu kokleotoksik etkiyi önlemede beraberindeuygulanan deksametazonun etkinliği araştırılmıştır.Denek olarak kullanılan yirmi iki adet kobaya intratimpanik olarak farklımedikasyonlar uygulanarak yedi farklı grup oluşturulmuştur. Uygulamayapılmayan, multidoz serum fizyolojik ve neomisin uygulanan gruplar ikikobaydan; tek ve multidoz gentamisin ile tek ve multidoz gentamisin +deksametazon kombinasyonu uygulanan gruplar dört kobaydan meydanagelmiştir. Kullanılan medikal ajanlar ticari olarak mevcut preparatlardanseçilirken, deksametazon toz halinde aktif etken madde olarak teminedildikten sonra 24 mg/ml konsantrasyonda hazırlanarak kullanılmıştır.Elde edilen preparatlar, ışık mikroskobik, immunohistokimyasal vetransmisyon elektron mikroskobik olarak değerlendirilmiştir. Farklı gruplarınkoklear kesit örneklerinde saptanan hücresel ödem, asidofili artışı, nukleuspiknozu, sitoplazmik dansite artışı, sitoplazmik vakuoller ve lipid damlacıkları,akson ve myelin değişikliği, polimorfonükleer lenfosit infiltrasyonu ve satellithücre düzensizliği gibi histopatolojik bulgular karşılaştırılmıştır. TUNELyöntemi kullanılarak her grupta izlenen apopitotik hücre sayıları belirlenmişve karşılaştırılmıştır.ntratimpanik gentamisinin deksametazon ile kombine edilmesininkokleotoksisiteyi önlemede, hem tek doz, hem multidoz uygulamada etkiliolduğu gösterilmiştir. Özellikle multidoz uygulamanın deksametazon ilekombinasyonunun apopitotik hücre sayısını belirgin olarak azalttığı ortayakonmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII. NG L ZCE ÖZET?THE ROLE OF DEXAMETHASONE TO PREVENT NGCOCHLEOTOXICITY CAUSED BY INTRATYMPANIC GENTAMICINAPPLICATION?Intratympanic gentamicin treatment is a wide spread choice ofmanagement for intractable Meniere disease. This treatment modality hasmany advantages, but because of its cochleotoxicity aside from its aimedvestibulotoxicity, limits its usage.The potential efficacy of dexamethasone to preventing cochleotoxicitycaused by intratympanic gentamicin treatment in guinea pigs was evaluatedexperimentally in our study.Total of 22 guinea pigs were divided into 7 groups, each of which adifferent medication was applied. There were 2 guinea pigs in the groups ofno application, multi-dose saline and neomycin application; 4 guinea pigs inthe groups of single and multi-dose sole gentamicin groups and single andmulti-dose gentamicin + dexamethasone combination groups. The medicalagents that were applied were selected among commonly prescribed formswhen dexamethasone was acquired as active compound and prepared in theconcentration of 24 mg/ml.The sampled histological specimens were evaluated via rutine lightmicroscopically, immunohistochemically and transmission electronmicroscopically. The cellular edema, increase in acidophilia, piknosis of thenucleus, increase in density of the cytoplasma, cytoplasmic vacuoles andlipid quantity, changes in axone and myelin, infiltration of polymorphonuclearlymphocyte were compared histopathologically. Apoptotic cell quantity wascounted in each group and the values were compared among the groups.It is demonstrated that combination of intratympanic gentamicin withdexamethasone has been effective in preventing cohleotoxicity in both singleand multi-dose applications. It has been shown that there was a statisticallysignificant decrease in the number of apoptotic cells with supplementarydexamethasone combined with the multi-dose intratympanic gentamicinapplication.