Lineer hızlandırıcıda hasta tedavisinde kullanılan 2 boyutlu konvansiyonel radyoterapi tedavi planı ile 3 boyutlu konformal radyoterapi tedavi planı arasındaki mu (monıtor unıt) süre farklılıklarının karşılaştırılması
Comparison of time difference mu (monitor unit) between 2d conventional radiotherapy treatment plan and 3d conformal radiotherapy treatment plan in linear accelerator for patient treatment
  1. Tez No: 411997
  2. Yazar: BORA TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Sanatoryum Hastanesi) Radyoterapi Bölümünde 100 kanser hastasının tedavi planlaması CMS XIO marka tedavi planlama sistemi ile Siemens Oncor marka lineer hızlandırıcının özellikleri doğrultusunda 3 boyutlu konformal radyoterapi tedavi planlaması ile yapılmış MU (Monitor Unit) süre değerleri belirlenmiş tedaviye alınmıştır.Aynı planlama 2 boyutlu konvansiyonel radyoterapi tedavi planlaması ile yapılması durumunda aynı alanlardan, aynı enerjide, aynı doz miktarında verilmesi ile heterojenitenin kapalı olmasından ötürü tekrar MU ( Monitor Unit) tedavi süresi hesabı yaptırılıp iki planlama arasındaki tek seferdeki farklılıklar belirlenmiştir ve yüzde olarak karşılaştırılmıştır. En yüksek farka ulaşılan 7 hastanın tüm tedavi için DVH (Dose Volume Histogram) grafikleri elde edilmiş, kritik organların ve hedef tümörün minimum, ortalama ve maksimum aldıkları doz miktarları incelenmiştir.2 boyutlu konvansiyonel tedavi planlaması tekniğine göre 100 hasta içerisinde 10 hastanın % 5 ilâ %3 oranı arasında hastaya verilmesi gereken dozdan az doz aldığı, yine 41 hastanın %3'e yakın eksik doz aldığı görülmüştür, bununla beraber 16 hastanın %5' e yakın hastaya verilmesi gerekenden dozdan fazla doz aldığı, yine 22 hastanın %5 ilâ %10 arasında fazla doz aldığı görülmüştür ve 11 hastanın da %10 ilâ %20 oranında fazla doz aldığı belirlenmiştir.Oluşan bu durumlar sonucunda eksik doz alan hastalarda kür olmama ve nüks olma olasılığı, fazla doz alan hastalarda ise geçici veya kalıcı hasarlar meydana gelme olasılığı bulunmaktadır.Bunun nedeni vücuttaki dokuların elektron yoğunluklarının birbirlerinden farklı olmasıdır, heterojenite kapalı iken tüm elektron yoğunluğu su eş değeri kabul edildiği için karşılaştırma sonucu farklılıklara ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlarla 3 boyutlu konformal radyoterapi tedavi tekniğinin 2 boyutlu konvansiyonel radyoterapi tedavi tekniğine göre doğru sonuç elde etmede üstün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 100 cancer patients treatment plans were determined by CMS XIO brand treatment planning system with Siemens Oncor brand linear accelerator features in accordance with 3 dimensional conformal radiotherapy treatment planning and calculated treatment duration MU (monitor unit), then patients were treated in Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radiotherapy Department.Also planning two-dimensional conventional radiotherapy treatment planning and in the event the same fields, the same dose in the amount given with the heterogeneity is closed due to repeated treatment duration MU (monitor unit) calculation was conducted in two planning between one fraction of the differences were identified and as a percentage compared. The difference reached the highest for treatment of 7 patients with DVH (Dose Volume Histogram) charts were obtained, the target tumor and critical organs, the minimum, average and maximum dose they studied.According to two-dimensional conventional treatment planning techniques 10 patients of 100 patients take 3% up to 5% less dose than patients should be given, still 41 patients were taken near 3% low doses, however, 16 patients take approximately 5% more doses than the dose should be given to the patient, again 22 patients take 5% up to 10% more doses than the dose should be given and 11 patients were taken higher doses 10% up to 20% was determined.As a result of this situation which patients take low doses not being cured, and the probability of relapse, patients receiving high doses of the temporary or permanent damage will be able to occur.This is because the electron density of tissue in the body is different from each other, heterogeneity, all the electron density off accepted water equivalent was taken as a result of differences were obtained for comparison.Three-dimensional conformal radiotherapy with the results obtained with the conventional technique of two-dimensional radiotherapy treatment techniques in obtaining accurate results compared to has been shown to be superior.