Posterior serebral arter infarktlarında inme mekanizmaları ve risk faktörleri
Stroke mechanisms and risk factors for stroke in the posterior cerebral artery infarcts
- Tez No: 412015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULKİ FORTA, DOÇ. DR. DİLEK NECİOĞLU ÖRKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Posterior serebral arter sulama alanındaki infarktlar sık görülmekte ve yol açtıkları klinik belirti ve bulgular iyi bilinmektedir. Ancak bu arterin çeşitli alanlarında dağılım gösteren infarktlar ile inme mekanizmaları ve risk faktörlerinin arasındaki ilişki üzerine çok fazla çalışma yoktur. Çalışmamızda posterior serebral arterin kortikal ve derin sulama alanındaki infarktlar ile risk faktörleri ve inme mekanizmaları arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlandı. Bu nedenle çalışmaya Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniğine Ocak 2002 - Ağustos 2006 yılları arasında ilk kez inme geçiren saf posterior serebral arter alanında infarktı olan 57 hasta alındı. Olgular kortikal dal infarktı olanlar ile derin(talamus)+kortikal dal infarktı olanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu iki grupta yapılmış olan tetkikler ile hastalar dört etyolojik grupta incelendi; 1.Posterior serebral arter ve dallarındaki tıkanıklık, 2.Posterior serebral arter proksimalindeki tıkanıklar, 3.Kardioembolik nedenler, 4.Kriptojenik grup olarak sınıflandırıldı. Tüm hastalara kranial BT ve MRG, boyun Doppler USG, MRA ya da DSA, transösofagial ya da transtorasik ekokardiyografi, hematolojik ve vaskülitik tetkik yapıldı. Tüm hastaların risk faktörleri kaydedildi. Otuz beş hasta (%61) PCA kortikal dal infarktüs geçirirken, 22 hastada (%39) kortikal ve derin PCA besleme alanında infarkt saptandı. Etyolojiye bakıldığında her iki grupta da kardioembolizmin(n=27,%47) daha sık olduğu saptandı. Bunu sırayla intrinsek PCA hastalığı(n=12,%21), proksimal arter hastalığı(n=10,%17), kriptojenik emboli(n=8,%15) izledi. İnme başlangıcında hastaların %52 baş ağrısı gözlendi. Hastaların %78'inde görme alanı bozuklukları, %54'ünde motor semptomlar, %24'ünde duysal semptomlar mevcuttu. Posterior serebral arterin kortikal ve derin sulama alanındaki infarktlarda kardiyojenik emboli ve intrinsek PCA hastalığının daha sık olduğu düşünüldü. PCA kortikal dal infarktı olanlar ile derin ve kortikal dal infarktı olanlar arasında etyoloji ve risk faktörleri açısından anlamlı istatistiksel değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Infarcts in the posterior cerebral artery perfusion area are frequently observed, and the sings and symptoms of this condition are well known. However there are no sufficient studies on the association between the location of infarcts in the posterior cerebral artery perfusion area and the mechanisms of stroke and risk factors. The objective of our study is to investigate the association between the infarcts in the cortical and deep posterior cerebral artery perfusion area and the mechanisms of stroke and risk factors. For this purpose, 57 patients included in this study who suffered strokes first time and have infarcts in the posterior cerebral artery perfusion area and admitted to our Neurology Clinics between January 2002 and August 2006. Subjects were divided in two groups as cortical branch infarct group and deep (thalamus) + cortical branch group. Patients were evaluated in four etiologic clusters; 1.Occlusion in the posterior cerebral artery or its branches. 2. Occlusion proximal to the posterior cerebral artery. 3. Cardio-embolic reasons. 4. Cryptogenic embolism group. All patients had cranial CT, MRI, neck Doppler USG, MRA or DSA, trans-esophageal or trans-thoracic echocardiography, hematologic and vasculytic investigations. Risk factors in all patients were recorded. Thirty-five (61%) patients had cortical branch infarct, 22 patients (39%) had infarcts in the cortical and deep PCA perfusion area. The cardio-embolism (n:27; 47%) was the most frequently observed etiologic factor in both groups. This is followed by intrinsic PCA disease (n:12; 21%), proximal artery disease (n:10; 17%), cryptogenic embolism (n:8, 15%), respectively. Headache was observed in 52% of the patients at the beginning of stroke. Seventy-eight of the patients had visual disturbances, 54% had motor symptoms, 24% had sensorial symptoms. It is concluded that cardiogenic embolism and intrinsic PCA disease are more frequent etiologic factors in infarcts observed in the cortical and deep posterior cerebral artery perfusion area. There was no statistical difference in etiology and risk factors between the patients who had PCA cortical branch infarct group and deep (thalamus) + cortical branch group.