Elektronik ödeme sistemleri ile sanal paranın hukuksal ve vergisel yönden incelenmesi
Legal and tax analysis of virtual money with electronic payment systems
  1. Tez No: 583023
  2. Yazar: YUNUS EMRAH TERLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Maliye, Economics, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanlık tarihi boyunca ticaret insanların toplumsal yaşamının önemli bir parçası olarak görülmektedir. Ticaretin niteliği ve unsurları koşullara ve çağa göre farklılık göstermektedir. Takas yöntemi ile başlayıp değerli madenler, taşlar ve para karşılığında bir ekonomik ilişki boyutuna gelen ticaret, günümüzde teknolojik gelişmelerin etkisiyle dijital alana da taşınmıştır. Ödeme araçlarındaki değişimler devam etmekte olup çek vb. araçlar yerini kredi kartları ve banka kartlarına bırakmıştır. Bununla birlikte günümüzde dijital para olarak adlandırılan elektronik para sistemlerinin kullanımı hızla artış göstermektedir. Sanal para şeklinde tanımlanan dijital paraların son örneği Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Litecoin gibi kripto paralardır. Kripto paralar kullanıcılara herhangi bir otoriteye bağlı olmaksızın özgürce hareket etmelerini sağlamaktadır. Bu tür dijital paraların devletlerin yasal düzenlemelerinde ve vergilendirme sistemlerinde gelecekte önemli değişikliğe yol açacağı ön görülmektedir. Kripto paraların teknolojideki yenilikler, bankacılık ve finans alanlarında farklı uygulamalarla kullanılmaya başlandığı ve hızlı bir gelişim gösterdiği görülmektedir. Çalışma bu noktadan hareketle, elektronik ödeme araçlarının içeriğini, boyutunu, kullanım alanlarını araştırmakta ve elektronik paranın ticarette getirdiği yenilikleri, riskleri ve hukuki yeterlilikleri tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of humanity, trade is seen as an important part of people's social life. The nature and elements of trade vary according to the conditions and age. Trade, which started with the exchange process and became an economic relation in the face of precious metals, stones and money, has now been moved to the digital field due to the technological developments. Changes in payment instruments are ongoing and checks etc. vehicles are replaced by credit cards and debit cards. However, the use of electronic money systems, now called virtual money, is increasing rapidly. The last example of virtual money defined as digital coins is the crypto coins such as Bitcoin, Ethereum, Ripple and Litecoin. Crypto coins allow users to move freely without being bound by any authority. Such Crypto Money seem to lead to change in the legal regulations of states and taxation systems in the future. It is seen that crypto coins are being used with different applications in technology innovations, banking and finance. From this point of view, the study investigates the content, size and areas of use of electronic payment instruments and investigates the innovations, legal and tax analysis of virtual money.